• https://www.facebook.com/bursaseyirdefteri/
  • https://twitter.com/bursed25

                                                               

Mahmut Celal Özmen

Hava Durumu
Videolar
Mahmut Celal Özmen
Sokak Fotoğrafçısı
Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim
HER AY BİR KİTAP
“Dua Taneleri” Tespih Sergisi
Bursa Büyükşehir Belediyesi Müzeler Müdürlüğünden bir güzel sergi daha.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Müzeleri; tarihi, kültürel, folklorik ve turistik değerlerimizin harika bir şekilde sergilendiği ortamlar olmalarının yanı sıra, Müzeler Müdürlüğünce buralarda sık sık düzenlenen sanatsal etkinliklerle, toplumun her kesiminden insanların bu müzeleri defalarca zevkle ziyaret etmeleri sağlanmakla beraber yerli-yabancı turistler içinde en gözde ziyaret merkezleri durumundadırlar.  
Merinos AKM’deki Vakıf Kültürü Müzesi harika bir etkinliğe daha ev sahipliği yapmaya başladı. “Dua Taneleri” Tespih Sergisi, 21 Kasımda düzenlenen törenle Vakıf Müzesinde açıldı. Bursa Büyükşehir Belediyesi Müzeler Koordinatörü Yaşar Elmas ve sergide eserleri sergilenen üretici ve koleksiyonerlerin yaptıkları konuşmaların ardından kurdele kesimiyle açılışı yapılan sergiye, yoğun olarak gençlerin katılımı, gençlerin kültürümüze ve sanatsal etkinlikleri ilgilerini yansıtması açısından oldukça sevindiriciydi.

Serginin açılışında konuşan Bursa Büyükşehir Belediyesi Müzeler Koordinatörü Yaşar Elmas tespih tarihinin insanlık tarihi kadar eski olduğunu söyledi. Tespihin İslam kültüründe özel bir yerinin olduğunu da belirten Elmas, “Allah tüm eksiklik ve kusurlardan uzaktır anlamını taşıyan Suphanallah, tespihin İslamiyet’teki manasıdır. İpe dizilmiş belirli sayıda boncuktan çok, özel bir anlayışın sembolüdür. Osmanlı döneminde sadrazamların Kadir Gecelerinde Sultanlara tespih ve seccade hediye etmeleri gelenek halini almıştır. Osmanlı'da tespih zamanla sanata dönüşmüş ve ortaya eşsiz güzelliklerde tespihler çıkmıştır. Zamanla koleksiyon malzemesi olarak muhafaza edilmeye başlayan tespihlerin en güzelleri Türk sanatkârların elinden çıkmıştır. Sergide emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi.UNESCO Yaşan İnsan Hazinesi Listesi’nde yer alan Devlet Sanatçısı Hüseyin Çelik ise, tespihlerin ipe dizilmiş boncuklardan ibaret olmadığını belirtti. Üreticileri ve koleksiyoncular için tespihin bir hayat biçimi olduğunu söyleyen Çelik, tespihin Osmanlı kültürüne geçmesiyle, insanlar arasında aşırı bir biçimde ehemmiyet taşıdığını söyledi. Türkiye’nin tüm dünyaya tespih ürettiğini söyleyen sanatçı Hüseyin Çelik, “Şu anda günümüzde bizlerin yetiştirdiği çıraklar ve onların yetiştirdiği çıraklar sayesinde tespih kültürümüz Türkiye'den tüm dünyaya yayıldı. Ülkemiz dünyanın her yerine tespih  üretir hale geldi” dedi.Sergide, üreticiler Hüseyin Çelik ve İbrahim Karaerkek ile koleksiyoner Turgut Çakar, Hüseyin Hüsnü Abuş, Ömer Yıldız, Hidayet Ergün, Hüseyin Şanlı ve rahmetli İbrahim Benlioğlu’na ait 163 tespih sergilenmekte. Serginin açılışında ney dinletisi de yapıldı.Konuşmaların ardından, Büyükşehir Belediyesi Müzeler Koordinatörü Yaşar Elmas, Bursa Kent Konseyi Başkanvekili Şuayip Toprak,  Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sanat Dairesi Başkanı Aziz Elbas ve Müzeler Şube Müdürü Muhterem Çevik sergide ürünleri bulunan sanatçılar ve koleksiyonerlere teşekkür sertifikası verdiler.Sergilenen ürünler arasında yer alan fildişinden yapılmış, üzerinde Allah'ın 99 ismi 14 ayar altınla işlenmiş, 15 bin dolarlık tespih oldukça ilgi görmekteydi. Tespihin üreticisi Hüseyin Çelik, 35 yıldır bu işle uğraştığını söyledi. Çelik, sergiye 30 tespih getirdiğini anlatarak, "El işi tespihleri sergiliyoruz. İsteyen olursa satacağız. Fiyatları 500 dolardan 15 bin dolara kadar çıkıyor. 15 bin dolarlık tespih fildişi ve üzerinde 40 günlük bir emek var. Allah'ın 99 ismi kabartma olarak yazıldı. Bu kabartmalar da 14 ayar altından yapıldı. Bu tespih şu an serginin en pahalı tespihi. İşçiliği çok fazla." ifadelerini kullandı.Serginin bir ay açık kalacağı bildirildi. 

Bu çok harika sergiyi ziyarete gideceklere birde tavsiyemiz var! Merinos Akm’de Vakıf Kültürü Müzesine çıkmadan, hemen girişte Tekstil Müzesinde sergilenmekte olan Bursa İpek İğne Oyaları Uluslararası İpek Oya Festivali Sergisini de izlemenizi öneriyoruz.

  
850 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Her Ay Bir KİTAP

www.massiftasarim.com
E-Mas Reklam
Son Dakika Haberler
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar28.853828.9694
Euro31.088531.2131
sanalbasin.com üyesidir
Duyuru
Bursa Seyir Defterinde; Bursa hakkında makaleler, gezi ve tanıtım yazıları, etkinlik ve duyurular (sergi, konser, konferans, panel v.s) kültür sanat haberleri, fotoğraf albümleri, videolar, Bursa Medya Portalı (Bursa Gazete-Dergi manşetleri, linkleri) yer alacaktır. Bursa Seyir Defteri, Bursa hakkında sözü-çalışması olan herkese açıktır.