• https://www.facebook.com/bursaseyirdefteri/
  • https://twitter.com/bursed25

                                                               

Mahmut Celal Özmen

Hava Durumu
Videolar
Mahmut Celal Özmen
Sokak Fotoğrafçısı
Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim
HER AY BİR KİTAP
Selami SAYGIN
selamisaygin@gmail.com
GÜLENCİLİK BİR GELENEĞİN SONUCUDUR
25/06/2017

Akaid ilkelerinin tahrif edilmesi, nasların hiç olmayacak şekilde tevil edilmesi tarihin en eski sorunlarından birisidir. Bu konularda başarılı olanlar, başarılı oldukları ölçüde zararlarını etkilerini genişletmişlerdir. Bu tahrif ve teviller daha çok Batınilik diye adlandırılmıştır. Ad olarak kullanılan başka kavramlar da vardır.

Batıniliğin tasavvuf havzalarında neşvü nema bulduğu, büyüme, gizlenme ve genişleme için tasavvuf çevrelerini verimli ve korunaklı alanlar olarak kullandığı da herkesin bildiği bir husustur. Ancak Batıniliğin gizlenme, genişleme ve korunma alanı olarak sadece tasavvuf çevreleri ile kendini sınırlı tuttuğunu düşünmek hatalıdır. Yetersizdir.

Son yüz yıldan beri Türkiye’de etkili olan Batınilikle malül bir akımda görüleceği üzere kendisi, dini, dünyayı, tarihi, kelamı, siyaseti anlama ve açıklama da tasavvuf jargonlarını tercih ettiği hatta kendisini bununla sınırlandırdığı halde “devir tasavvuf devri değildir” diyerek tasavvufa karşı olduğunu açıklamıştır. Belki de yalanın açık edildiği yer burasıdır.

Batıni özelliği baskın olan grupların hedeflerini bilmek kendilerini tanımanın ilk adımıdır. Doğruyu sadece kendilerinin bildiği ve kendileri dışında kalan herkesin yalan ve yanlış üzere oldukları iddiaları ilk özellikleridir. Topluluğun etrafında toplandığı şahıs ise, devrinin, yüz yılın hatta son bin yılın eşsiz bir şahsiyetidir. Naslarda bile onun hakkında işaretler, imalar olduğuna inanırlar. Ancak bu eşsiz şahsiyetin öncülüğünde toplumun, dünyanın, bütün insanlığın kurtulabileceğini beklerler. Allah’tan haber aldığı, Hz. Muhammed ile sıkça görüşüp istişare ettiği ve naslarda kendisi hakkında işaretlerin olduğu benzersiz, önder, müctehid, imam, gavs, kutup, mehdi, hocaefendi gibi sayısız unvanları olan öndere kayıtsız şartsız itaat etmek de cemaatin ana kuralları arasındadır.

Böyle bir iklimde ortaya çıkan Gülen Cemaatinin Batınilik özelliklerini fazlası ile içselleştirdiği teslim edilmelidir. Nasların tevilinde inanç ilkelerinin tahrifinde Gülen sınır tanımamıştır. Allah’tan bilgi mahiyetinde işaretler aldığı gibi Hz. Muhammed ve diğer İslam büyükleri ile de sıkça istişare edebildiğine inanılmıştır. Cemaate katılan birisinin başka bir şahsı okuması dinlemesi neredeyse ölümüne kadar yasaklanmıştır. Abiler denetiminde ömür boyu tekrarlanan hurafeler ile benzersiz bir şartlandırmaya uğrayan bireyler artık bir kişi olmaktan çıkmış bir şey, birer nesne durumuna gelmişlerdir. Bu nesnelerin imkanları, fırsatları çoğaldıkça bağlılıkları da artmıştır.

Gülen’i bazıları Hasan Sabbah’a bazıları ise Şeyh Bedreddin vb kimselere benzetme eğilimindedir. Gülen’in adı geçen şahıslara benzetilecek tarafları vardır ama onlara benzemesi ile sınırlı değildir. Farklı özellikleri de vardır.

Gülen vb kimselerin daha çok dini cemaatlerden ortaya çıktığı bu yüzden de esas sorumluluğun cemaatlerde olduğu tezinin taraftarları artmıştır. Ama Gülenciliği sadece bir cemaat işi olarak görmek son derece yetersizdir. Gülen asıl gücünü, adliyede, emniyette ve harbiyede tesis etmiştir. Bu üçgendeki gücüne paralel olarak da toplumun diğer kesimlerinde de etkisi katlanarak yayılmıştır.

Gülencilik bir cemaat işi olarak yola çıktığından diğer cemaatlerin işin başında O’nu fark etmemesi de ayıplanmaktadır. Oysa cemaatlerin biri birine karşı tutumunu belirleyen temel kural rekabettir. Cemaatlerin rekabeti ise çoğunlukla benzemeye yol açmaktadır. Gülenciliğin en büyük güç devşirdiği adliye, emniyet ve harbiye de işler cemaat havasına göre değil Sovyet tipi laikliğe göre yürümüştür. Gülen takiyyeciliği bu Sovyet tipi takiyyeciliği de kolayca aşmıştır. Bu yüzden laiklik yeterince uygulansaydı Gülen benzeri şahıslar ortaya çıkamazdı tezleri birer züğürt tesellisidir. Oralarda Gülenciliğin rakipsiz duruma gelmesine laiklik engel olamadığı gibi gizlenmelerine daha çok korunmalarına da yol açmıştır.

Gülen cemaati 12 Eylül askeri darbesinin hışmından kendini koruduğu gibi Özal döneminde ki atılımları için de darbe dönemi bir hazırlık safhası olmuştur. Bu yüzden Gülenciliğin siyasetçiler eliyle büyüdüğü iddiaları da önemli ölçüde yetersizdir. Bununla birlikte Gülencilik en büyük atılımlarını siyasetçilerin eliyle desteği ile yapmıştır. Doğu Perinçek hizbi dışında Gülen ile iyi ilişkileri olmayan bir siyasi akım yoktur. Şimdi siyasetçilerin biri birlerini, “sen Gülen’e daha çok yardım ettin, Gülen’i zamanında tanıyamadın” diye suçlamaları da çok anlamlı değildir. Herkes bir başkasını bu konuda suçlamadan önce kendisine bakmış olsa, Gülen’e ne kadar yakın olduğunun bir muhasebesini yapmış olsa, hangi nedenlerle Gülen’e aldandığının üzerinde dursa, o nedenlerin başka şahıslar ve cemaatler ile devam edip etmediği üzerine eğilse daha gerçekçi olur.

Gülncilik istismar etmediği bir alan bir konu bırakmamıştır. O’nun ilk vasfı istismardır. İkincisi gizlenmeyi/takiyyeyi kutsal bir görev bilmesidir. Üçüncüsü yalanı, riyayı varlık nedenine dönüştürmesidir. Dördüncüsü cehaleti sermaye edinmesidir. Beşincisi şeffaflığa/açıklığa düşmanlığıdır. Bu maddeler çoğaltılabilir ama özet olarak belki sonuncusunu da O’nun yeni icat edilen bir yöntem değil kadim bir geleneğin sonucu olmasıdır. İşte o geleneği kutsayanların Gülenciliğe karşı başarılı olması mümkün değildir.

 


768 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

TAHRAN'DA SALMAN RÜŞDİ'NİN GÖLGESİ - 28/07/2021
Hindistan asıllı İngiliz vatandaşı Salman Rüşdi (D.Bombay.1947) Eylül 1988’de İngiltere’de “Şeytan Ayetleri” adlı romanını bastırmıştı. Kur’an’a, Hz. Muhammed'e ve onun temiz eşlerine ağır hakaretler/küfürler içeren bir romandı.
DOĞU TÜRKİSTAN - 21/01/2021
Tarihi metinlere göre Türkistan adı, Soğd/Tacik dilinde ve ilk defa 7. Yüzyılda yazılı kayıtlarda yer almıştır. 8. Yüzyılda Arap coğrafyacıları, seyyahları Türkistan adını kullanmıştır.
AYASOFYA'DA BATI VESAYETİ YIKILIRKEN - 21/07/2020
MEB Abidin (Özmen) Bey’in, 29 Kasım 1949’da Ayasofya Hatıra defterine yazdıklarına bakılırsa, Ayasofya’nın camilikten çıkarılıp müze yapılması çalışması 1931’de başlamıştır.
TARİH İLE KAVGA ETMEK - 30/06/2020
Tarih olayları, bilimsel çerçevede müzakere konusu olmak yerine siyasi kavgaların, yarışların konusu olmaya devam ediyor.
ESKİ YANLIŞ İLE DOĞRU SONUCA ULAŞILMAZ - 23/06/2019
ESKİ YANLIŞ İLE DOĞRU SONUCA ULAŞILMAZ
KİRALIK BİR DESTANCI VE AJAN NAZIM HİKMET - 26/02/2019
Erzurum’dan tanıyıp sevdiğim saygı duyduğum, her haliyle abi olarak bildiğim bir zatın, “Nazım Hikmet ve Erzurum (Doğumunun 117. Yılı Anısına)” başlıklı yazısı ise pek çok açıdan üzüntü vericidir.
PARTİLER ÜSTÜ ADAY - 01/05/2018
Adınla bir defa olsun girip de kazandığın bir seçim oldu mu? Geldiğin her yere bir başkasının adıyla ve himmetiyle geldi isen bu hava bu kibir nereden çıktı?
Çanakkale Savaşlarına yeniden bakarken - 18/03/2018
Çanakkale Savaşlarına yeniden bakarken
Kahramanlık - 16/07/2017
Kahramanlık
 Devamı
Her Ay Bir KİTAP

www.massiftasarim.com
E-Mas Reklam
Son Dakika Haberler
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar27.085027.1935
Euro28.828128.9436
sanalbasin.com üyesidir
Duyuru
Bursa Seyir Defterinde; Bursa hakkında makaleler, gezi ve tanıtım yazıları, etkinlik ve duyurular (sergi, konser, konferans, panel v.s) kültür sanat haberleri, fotoğraf albümleri, videolar, Bursa Medya Portalı (Bursa Gazete-Dergi manşetleri, linkleri) yer alacaktır. Bursa Seyir Defteri, Bursa hakkında sözü-çalışması olan herkese açıktır.