• https://www.facebook.com/bursaseyirdefteri/
  • https://twitter.com/bursed25

                                                               

Mahmut Celal Özmen

Hava Durumu
Videolar
Mahmut Celal Özmen
Sokak Fotoğrafçısı
Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim
HER AY BİR KİTAP
Selami SAYGIN
selamisaygin@gmail.com
BÖLÜNME VE KUTUPLAŞMA TEHDİDİ
01/05/2017

Türkiye’de seçimler yapıldığında farklı partilerin önemli sayılacak yüzdelerde oy almaları ya da referandumlarda, evet hayır diyen tarafların arasında önemli bir oy farkının ortaya çıkması neyin işareti sayılabilir? Bazı çevrelere göre bu felaketin habercisidir. Toplum bölünmüştür. Kutuplara ayrılmıştır.

Felaket sayılan bu tabloya karşı teklif edilen nedir? Toplumu kutuplaştırmayalım diye bir nakarat var ise de bunun içeriğini bilen duyan henüz yoktur. Türkiye’de ki seçim/referandum sonuçlarını dünyada ki benzer ülkelerle karşılaştırmak açıklayıcı bir örnek olabilir.

Bir halkın tümüyle aynı görüşte olması mümkün müdür? Bırakın bir halkı ailelerde bile baba ile anne ya da çocuklar arasında görüş farkları görülür. Baba bu farkı ailesi için bir felaket saysa kendisinden farklı görüşü olan çocuklarını sabah akşam dayakla yahut başka türlü zorlamalarla kendi görüşünde toplamaya çalışsa o aile ocağı, nasıl bir yer olur? Oysa kendisine, görüşlerine güvenen baba, çocuklarının, eşinin farklı görüşlerini de doğal saysa ama münasebet düştükçe kendi görüşlerini açıklasa, öğretse o ailenin huzuru güveni, mutluluğu daha çok olmaz mı? Bu tür bir aileden olmanın özgüveni çocukların aileye babaya olan saygısını bağlılık duygularını arttırmaz mı?

Bir aileye benzetilecek olan halkın farklı görüşlerinin, partilerinin olmasını doğal saymak icap eder. Eğer farklı partililer, görüşlüler sokaklarda bir birlerini boğazlamıyorlar ise ortada bir sorun yoktur. Ancak doğrudan ülkenin bekasına yönelen bir tehdit olduğunda farklı görüşlerin partilerin o tehdide karşı ittifak etmeleri, ortak bir cephe oluşturmaları da kaçınılmazdır. Nitekim 15 Temmuz gecesinde halkın çok farklı görüşteki temsilcileri partileri sokaklarda ülkelerine sahip çıktılar, O kanlı darbeyi canları kanları pahasına da olsa bertaraf ettiler.

Özgür olan ülkelerde farklı partiler, görüşler olur. Farklı görüşler partiler biri birlerini düşman görmezler. Farklı görüşü bir savaş nedeni de saymazlar. Yapılan seçimlerde oyların dağılım oranlarını veya referandum sonuçlarını da ne ülkenin bölünmesi ne de kutuplaşması olarak görmezler. Bu farklılığı hayatın doğal akışı içinde özgür bir ülkede yaşamanın sonucu olarak görürler.

Kuzey Kore ve İran gibi ülkelerde farklı görüşler ve onların partileri olabilir mi? Farklı görüş zaten doğrudan ihanet ve düşmanlık sayılır. Adı geçen ülkelerde muhalif olmak hain olmakla eş anlamlıdır. Çünkü iktidarı elinde tutanlar, ülke için gerekli olan doğru olan her şeyi düşünüyor ve yapıyorlarken onlara muhalif olmak ihaneti de aşan korkunç bir suç sayılabilir. Bu ülkelerde farklı partilerde onların aldığı farklı oy yüzdeleri de asla olmaz. O manada bu ülkeler bölünmüş kutuplaşmış da olmazlar.

Türkiye’de yapılan seçimleri, referandumları mutlak manada Türkiye’nin bölünmesi, kutuplaşması olarak görüp buradan bir felaket sonucunu çıkaranlar aslında Türkiye’de sadece kendi görüşlerinin olmasını istiyor olmalıdır. Çünkü sadece onların görüşü olunca Türkiye’de artık bir kutuplaşma ve bölünme de olmayacaktır. Özlemleri tek partili tek görüşlü bir ülkeden başka bir şey değildir. Kendi görüşlerinden başka görüşleri de o görüşlerin bağlılarını da ülkenin kutuplaşması, bölünmesi olarak görüyorlar.

Son referandum sonuçlarına göre çok bilmişliği kendinden menkul bazı çevrelerin bu kutuplaşma hikayesine ek olarak seçmen analizleri de böyle değil midir? “T. Erdoğan’ın Kürt seçmene minnet borcu olduğundan”, “evet tarafını son anda Kürt seçmenin kurtardığından” söz etmeye devam ediyorlar.

Oysa Türkiye’de ki şehirleri, onların seçmenlerini bir iki istisnanın dışında, ırkına göre tasnif etmeyi haklı gösterecek hiçbir veri ortada yoktur. 1 Kasım 2015 genel seçimlerine göre evet oylarının doğuda ki 5/6 ilde artması böyle bir iddianın delili olmaz. Böylesi bir iddia için kaynak gösterilen Şırnak/Hakkari/Diyarbakır/Van gibi illerde hayır oyları % 70’e yakın bir orandadır. Kürt seçmeni için bir genelleme yapmaya pek hevesli olan çevreler bu illerde ki % 70’lik oranı bırakarak % 30 ile seçim sonucunu açıklamaları bir yönlendirme maçlı olmalıdır. Üstelik adı geçen illerden bir Diyarbakır’da seçmenin tamamı Kürt müdür? Bunu söylemeye imkan yok iken orada çıkan % 30’luk bir evet oranını Kürt seçmeni için genel bir gösterge sayarak genelleme yapmak oldukça anlamsız v mesnetsizdir.

Her topluluk gibi Kürtlerin arasında da farklı görüşlerin olması kaçınılmazdır. Kürtleri mutlak manada tek bir görüşe mahkum/mecbur bilmek doğru değildir. Bazı illerde PKK etkisi kırıldığı için farklı seçim sonuçları görülüyorsa geçmişte ki seçimlerin sonuçlarında ister istemez. PKK şantajının belirleyici olduğunu göstermiş olur.

Ak Parti tarafının da bazen hayır diyecekleri tümüyle terörist sayan görüşleri, referanduma birkaç gün kala ipsiz sapsız danışmanların federasyon çıkışları Ak Parti yerel yönetimlerinin itici bıktırıcı kibirli tutumlarının da bu sonuçlarda payı vardır.885 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

TAHRAN'DA SALMAN RÜŞDİ'NİN GÖLGESİ - 28/07/2021
Hindistan asıllı İngiliz vatandaşı Salman Rüşdi (D.Bombay.1947) Eylül 1988’de İngiltere’de “Şeytan Ayetleri” adlı romanını bastırmıştı. Kur’an’a, Hz. Muhammed'e ve onun temiz eşlerine ağır hakaretler/küfürler içeren bir romandı.
DOĞU TÜRKİSTAN - 21/01/2021
Tarihi metinlere göre Türkistan adı, Soğd/Tacik dilinde ve ilk defa 7. Yüzyılda yazılı kayıtlarda yer almıştır. 8. Yüzyılda Arap coğrafyacıları, seyyahları Türkistan adını kullanmıştır.
AYASOFYA'DA BATI VESAYETİ YIKILIRKEN - 21/07/2020
MEB Abidin (Özmen) Bey’in, 29 Kasım 1949’da Ayasofya Hatıra defterine yazdıklarına bakılırsa, Ayasofya’nın camilikten çıkarılıp müze yapılması çalışması 1931’de başlamıştır.
TARİH İLE KAVGA ETMEK - 30/06/2020
Tarih olayları, bilimsel çerçevede müzakere konusu olmak yerine siyasi kavgaların, yarışların konusu olmaya devam ediyor.
ESKİ YANLIŞ İLE DOĞRU SONUCA ULAŞILMAZ - 23/06/2019
ESKİ YANLIŞ İLE DOĞRU SONUCA ULAŞILMAZ
KİRALIK BİR DESTANCI VE AJAN NAZIM HİKMET - 26/02/2019
Erzurum’dan tanıyıp sevdiğim saygı duyduğum, her haliyle abi olarak bildiğim bir zatın, “Nazım Hikmet ve Erzurum (Doğumunun 117. Yılı Anısına)” başlıklı yazısı ise pek çok açıdan üzüntü vericidir.
PARTİLER ÜSTÜ ADAY - 01/05/2018
Adınla bir defa olsun girip de kazandığın bir seçim oldu mu? Geldiğin her yere bir başkasının adıyla ve himmetiyle geldi isen bu hava bu kibir nereden çıktı?
Çanakkale Savaşlarına yeniden bakarken - 18/03/2018
Çanakkale Savaşlarına yeniden bakarken
Kahramanlık - 16/07/2017
Kahramanlık
 Devamı
Her Ay Bir KİTAP

www.massiftasarim.com
E-Mas Reklam
Son Dakika Haberler
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar27.085027.1935
Euro28.828128.9436
sanalbasin.com üyesidir
Duyuru
Bursa Seyir Defterinde; Bursa hakkında makaleler, gezi ve tanıtım yazıları, etkinlik ve duyurular (sergi, konser, konferans, panel v.s) kültür sanat haberleri, fotoğraf albümleri, videolar, Bursa Medya Portalı (Bursa Gazete-Dergi manşetleri, linkleri) yer alacaktır. Bursa Seyir Defteri, Bursa hakkında sözü-çalışması olan herkese açıktır.