• https://www.facebook.com/bursaseyirdefteri/
  • https://twitter.com/bursed25

                                                               

Mahmut Celal Özmen

Hava Durumu
Videolar
Mahmut Celal Özmen
Sokak Fotoğrafçısı
Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim
HER AY BİR KİTAP
Selami SAYGIN
selamisaygin@gmail.com
YÜZ YILLIK HAYAL KIRIKLIĞI
22/03/2017

Herkesin bildiği gibi Avrupa Birliği (AB) demek büyük ölçüde Almanya demektir. Türkiye AB ilişkilerinin gittikçe kötüleşmesi de aslında Türkiye Almanya ilişkilerinin bozulması demektir. Türk Alman ilişkileri uzun sayılacak bir geçmişe ve zengin bir içeriğe sahip iken ne oldu da iş bu noktaya geldi?

Türk Alman ilişkilerinin genişleyerek gelişmesi İttihatçılar döneminde değil Abdülhamid döneminde başlamıştır. Denge siyasetinin bir ustası sayılacak Abdülhamid, İngiltere ve Rusya’nın Osmanlılara karşı ittifakını etkisiz hale getirmek için Almanya’yı bir seçenek olarak görmüş ve sonuna kadar bu seçeneği kullanmıştır. Dönemin şartları içinde Almanlarda “Orta Doğu’da” var olmak için Osmanlı ile işbirliğine mecburdular..

Ne var ki bu iyi ilişki daha sonra özellikle Birinci Dünya Savaşının sonunda Osmanlının da yıkılmasına yol açtı. Osmanlıyı tasfiye eden yerli kadro Alman muhalifi ve sonuna kadar da Anglo Sakson ekolündendi.

Birinci büyük savaşta ki ittifaka rağmen günümüzde Türk Alman ilişkileri iyi olmadığı gibi iyileşme belirtisi de yoktur. AB ülkeleri genelde refah seviyesi dünya ölçeğine göre oldukça yüksek olan Ülkerlerdi. Bu refah seviyesi soğuk savaş dönemi ile birlikte büyük ölçüde aşınıp gitti. İki Almanyanın birleşmesi Almanya için büyük bir ekonomik külfete yol açtı. Doğu Almanya daha geri idi. İşsizlik seviyesi daha yüksekti.

İki Almanya’nın birleşmesi ile Almanya’nın refah seviyesi önemli ölçüde azaldı. İşsizlik oranı da arttı. Almanya en fazla Türk nüfusunun bulunduğu yerdir. Burada ki Türk nüfusu her ne kadar, Alman Hükümetinin daveti üzerine iki ülke arasında ki anlaşmalara göre 1960’lardan sonra buraya gitmiş iseler de sonradan ailelerini de oraya götürmeleri ile önemli bir yekuna ulaştı.

Almanya’ya giden Türk nüfusu, etnik aidiyet ve İslam konusunda yeterli seviyede r bilinçli olmasa da gurbet şartlarının bir sonucu olarak orada daha fazla aidiyet duygusuna kapıldı. O nüfusun tamamı için bir genelleme belki yapılamaz ama yine de önemli bir çoğunluğu Türkiye’de iken farkında olmadığı o aidiyet duygusu ile İslam ile Türklük ile Almanya’da daha fazla haşir neşir oldular. Bu duygu onların Alman çoğunluk içinde asimile olmasını engellediği gibi siyasi ve dini bir aidiyet bilincini de arttırdı.

Almanların ve diğer Avrupalılar genel olarak yabancıları kendi refahlarına ortak olan zararlı topluluk saydılar. Bu görüş Almanlar arasında daha da baskındı. İslam’ı da oradaki Türklerin asimile olmalarının önünde en büyük engel olarak gördüler. Bu yüzden Almanlar yabancılar hakkında dostça olmayan görüşleri daha çok benimsediler. Ama bu görüşler giderek Müslüman düşmanlığına ve Türk düşmanlığına yol açtı. Bu görüşleri paylaşan siyasetçilerin seçimlerde daha çok oy alması Almanların içinde ki yaygınlık oranını göstermektedir.

Her şeye rağmen Almanya’nın etkisine açık, yardımına yönlendirmesine muhtaç bir Türkiye, Almanya için tahammül edilebilirdi. Teslim edilmelidir ki Ak Parti döneminde Türkiye bu özelliklerini hızla yitirdi. Alman yardımına ve yönlendirmesine ihtiyaç duymayan bir Türkiye ortaya çıktı. Bu durum Türkiye’ye duyulan düşmanlığında artmasına yol açtı.

Türkiye ile Almanya’nın nüfusları neredeyse eşitlenmek üzeredir. Önümüzde ki on /on beş yıl sonra ise Türkiye nüfusunun Almanya nüfusunu geçmesi kuvvetle muhtemeldir. AB yönetim organları ile üye ülkelerin nüfusuna göre düzenlenmiştir. Özetle Türkiye artan nüfusu ile AB yönetim organlarında Almanya’nın önüne geçecektir. Ekonomisi elbette Almanya ölçeğinde değildir ama artık eskisi gibi Almanya yardımına muhtaç da değildir. AB yönetim organlarında Almanya ile eşitlenecek hatta yakın gelecek de onu ikinci sıraya bırakacak Türkiye, Almanya için tahammül edilebilir bir ülke olmaktan çıkmıştır.

Bu yüzden olmalı ki Türkiye’nin aleyhine çalışan bütün örgütler için Almanya bulunmaz bir cennet gibidir. Almanya, Ermeni tehcirinde ki rolünü de yok sayarak, Türkiye’yi bu konuda suçlama küstahlığını bile bir silah olarak kullanmaktadır. Başta Kürtler olmak üzere etnik sorun sayılacak her konu Almanya’nın özel ilgisi ve katkısı ile Almanya tarafından büyütülmeye çalışılmaktadır.

Mustafa kemal idaresi ile başlayan “Avrupa’da bir cüz olma” takıntısı, ikinci dünya savaşından sonra SSCB’nin tehditleri ile bir siyasi içeriğe de kavuşarak gelişti, büyüdü. 1963’de başlayan Türkiye’nin AB serüveni üye ülkelerin neredeyse tamamı Almanya’nın koro şefliğinde Türkiye’nin üyeliğine engel olma ittifakına dönüşmüştür. Ak Partinin ilk döneminde ısrarla ve heyecanla sahiplenerek “bir medeniyet projesi” dediği AB üyeliği Türkiye için olmayacak bir dua gibiydi. Almanya’nın öncülüğünde bu olmayacak dua Türkiye için yüz yıllık bir hayal kırıklığı olarak tarihte ki yerini almıştır.

 980 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

TAHRAN'DA SALMAN RÜŞDİ'NİN GÖLGESİ - 28/07/2021
Hindistan asıllı İngiliz vatandaşı Salman Rüşdi (D.Bombay.1947) Eylül 1988’de İngiltere’de “Şeytan Ayetleri” adlı romanını bastırmıştı. Kur’an’a, Hz. Muhammed'e ve onun temiz eşlerine ağır hakaretler/küfürler içeren bir romandı.
DOĞU TÜRKİSTAN - 21/01/2021
Tarihi metinlere göre Türkistan adı, Soğd/Tacik dilinde ve ilk defa 7. Yüzyılda yazılı kayıtlarda yer almıştır. 8. Yüzyılda Arap coğrafyacıları, seyyahları Türkistan adını kullanmıştır.
AYASOFYA'DA BATI VESAYETİ YIKILIRKEN - 21/07/2020
MEB Abidin (Özmen) Bey’in, 29 Kasım 1949’da Ayasofya Hatıra defterine yazdıklarına bakılırsa, Ayasofya’nın camilikten çıkarılıp müze yapılması çalışması 1931’de başlamıştır.
TARİH İLE KAVGA ETMEK - 30/06/2020
Tarih olayları, bilimsel çerçevede müzakere konusu olmak yerine siyasi kavgaların, yarışların konusu olmaya devam ediyor.
ESKİ YANLIŞ İLE DOĞRU SONUCA ULAŞILMAZ - 23/06/2019
ESKİ YANLIŞ İLE DOĞRU SONUCA ULAŞILMAZ
KİRALIK BİR DESTANCI VE AJAN NAZIM HİKMET - 26/02/2019
Erzurum’dan tanıyıp sevdiğim saygı duyduğum, her haliyle abi olarak bildiğim bir zatın, “Nazım Hikmet ve Erzurum (Doğumunun 117. Yılı Anısına)” başlıklı yazısı ise pek çok açıdan üzüntü vericidir.
PARTİLER ÜSTÜ ADAY - 01/05/2018
Adınla bir defa olsun girip de kazandığın bir seçim oldu mu? Geldiğin her yere bir başkasının adıyla ve himmetiyle geldi isen bu hava bu kibir nereden çıktı?
Çanakkale Savaşlarına yeniden bakarken - 18/03/2018
Çanakkale Savaşlarına yeniden bakarken
Kahramanlık - 16/07/2017
Kahramanlık
 Devamı
Her Ay Bir KİTAP

www.massiftasarim.com
E-Mas Reklam
Son Dakika Haberler
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar28.877228.9929
Euro31.134931.2597
sanalbasin.com üyesidir
Duyuru
Bursa Seyir Defterinde; Bursa hakkında makaleler, gezi ve tanıtım yazıları, etkinlik ve duyurular (sergi, konser, konferans, panel v.s) kültür sanat haberleri, fotoğraf albümleri, videolar, Bursa Medya Portalı (Bursa Gazete-Dergi manşetleri, linkleri) yer alacaktır. Bursa Seyir Defteri, Bursa hakkında sözü-çalışması olan herkese açıktır.