• https://www.facebook.com/bursaseyirdefteri/
  • https://twitter.com/bursed25

                                                               

Mahmut Celal Özmen

Hava Durumu
Videolar
Mahmut Celal Özmen
Sokak Fotoğrafçısı
Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim
HER AY BİR KİTAP
Selami SAYGIN
selamisaygin@gmail.com
HADİSLERDE 16 NİSAN REFERANDUMUNUN YERİ
04/03/2017

Gündemde tartışma konusu olan her konu hakkında bir hadis bulma, arama alışkanlığı devam etmektedir. Yüz yıllardan beri süre gelen bu tutum son referandum tartışmaları ile birlikte yeniden ortaya çıktı. Hz. Muhammed (SAV) in 16 Nisan 2017’de yapılacak referandumda evet diyen tarafı, müjdelediği, onayladığı iddia edildi.

İddiaya göre Hz. Muhammed (SAV): “Benden sonra halifelik 30 yıl sürecektir” mealinde sürüp giden rivayetin devamında, “30 yılı takıben önce uzun bir ısırıcı/baskıcı meliklikten sonra yeniden adil/raşid halifelik dönemi başlayacağını” müjdelemiştir. Böyle bir rivayetin Hz. Muhammed’e (SAV) yakıştırılması, onun adıyla tedavülde dolaştırılması oldukça hüzün vericidir.

Çünkü “Allah’tan başka kimse gaybı bilmez” diyen ve bunu defalarca vurgulayan pek çok ayet varken, Hz. Muhammed’in (SAV) bu ayetlerin rağmına söz söylemesi ona nasıl yakıştırılabilir? O zaten “bildirilen gayb haberlerini bilir” bu yüzden bu tür hadis rivayetleri vardır iddiası da tutarsızdır. Ona bildirilenleri O, Kur’an’da toplatmış, insanlara tebliğ etmiş, öğretmiş, uygulamış, uygulatmışken, Kur’an’da yer almayan, Kur’an’da ki ayetlerle de uyuşmayan böylesi rivayetlerin hala Hz. Muhammed’in (SAV) adıyla tekrarlanması her şeyden önce ayıptır ve en başta O’na saygısızlıktır.

Üstelik Tarih Felsefesi bakımından da sorunlu bir yaklaşımdır. Çünkü ilahi irade hangi tür yönetimlerin ne kadar ve nerede hüküm süreceğini önceden karar bağlamış buna göre bir düzenleme yapmış ise bu kararın rağmına bir tasarruf olamaz. Bu kararın tecellisi olan yönetimlerin yapıp ettiklerinden insanları sorumlu bilmek de yanlış olacaktır. Her şey ilahi kararın tecellisi oluyor ise yönetimleri ve onların yürütücüsü insanları bu yönetim işlerinden sorumsuz saymak gibi garip bir sonuç ortaya çıkacaktır.

Böyle bir anlayışın İslam’ın “sorumlu, irade sahibi, yapıp ettiklerinin hesabını veren, iktidar sahibi olan” insan anlayışına da temelden aykırıdır. İnsan doğrudan tarihin öznesidir. Böyle bir donanımla yaratılmıştır. Bu yüzden yapıp ettiklerinin hesabını insan vermek zorundadır ve yaptıklarının karşılığında ilahi irade önünde insan “bir rehinedir”. İnsan yapıp ettiklerinin rehinesi, sorumlusu olduğu için yaptıklarından sorumlu bilinir, yaptıklarından dolayı rahmetle veya lanetle anılır bir varlıktır.

Üstelik bu sorunlu rivayeti sahiplenen ve bir müjde haberi olarak tekrarlayanların iddiasına göre 661’den 2017’ye kadar geçen süre için de İslam Dünyasında gelip geçen yöneticilerin tamamı ısırıcı/baskıcı melik (kral) durumundadır. Oysa aynı kişiler başta Emevilerin kurucusu Muaviye olmak üzere pek çok yöneticiyi yere göğe sığdıramaz ve bu yöneticileri öve öve bitiremezler. Böyle bir tarih anlayışının, siyaset anlayışının İslam’ın ilkeleriyle, insan aklıyla uzlaştırılması da teslim edilmelidir ki mümkün değildir.

Hz. Muhammed (SAV) gaybı bilmezdi. Bu yüzden gaybdan haber vermiş değildir. Gaybdan haber vermek de asla ona yakışmaz. O’nun vefatının ardından yaşanan siyasi olaylar ve savaşların sorumluluğu da doğrudan o savaşların taraflarına aittir. Ve asla ilahi bir kaderin, tasarrufun zorlaması ile ortaya çıkmış değildir. Müslümanların M.S. 2017’de bile bu tür uçuk kaçık iddiaları Hz. Muhammed (SAV) adına yakıştırmaları, O’nun adıyla tekrarlamaları ve siyasi tercihlerini bunlara göre delillendirmeye çalışmaları büyük bir ayıptır büyük bir yanlıştır.

16 Nisan’da halkın onayına sunulan anayasa değişiklik paketi içinde neler vardır? Doğrudan bu sorunun cevabı aranmalıdır. Paket içinde teklif edilenleri de ister istemez var olanlarla karşılaştırmak icap eder. Yürütme yetkisi 1982 Anayasasına göre Cumhurbaşkanı ile Başbakan arasında paylaştırılmıştır. Bu paylaşma yönetimde iki başlılığa yol açmıştır. Bu iki başlılık geçmişte Başbakanlar ve Cumhurbaşkanları arasında ciddi sorunlara yol açmıştır. İşte halk referandumda evet derse bu iki başlılık ortadan kalkacaktır.

1982 Anayasasına göre hükümeti kurma yetkisi seçimi birincilikle kazanmış parti başkanına verilmiştir. Birinci parti hükümeti kuracak ölçüde sayı çoğunluğuna sahip değilse başka bir parti ile ortaklık yani koalisyon kurmak zorundadır. Bu da bazen uzun süre hükümet kurulamayışı veya kurulan hükümetlerin farklı partilerden oluşması nedeniyle temel konularda karar alamayışı gibi sonuçlara yol açtığı gibi koalisyon partileri arasında ortaya çıkan görüş ayrılıkları nedeniyle de bu hükümetlerin kısa süre de dağılmasına yol açmıştır. Oysa yeni düzenleme ile Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanacak şahıs doğrudan hükümeti kurmakla yetkili olduğundan yukarıda değinilen sorunların tümü ortadan kalkmış olacaktır.

Siyasi olayların, tarih konularının Hz. Muhammed’e (SAV) aidiyeti kuşkulu rivayetlerle açıklanması doğrudan O’na saygısızlık olduğu gibi, O’nun tarafından söylenilmeyen bir sözün O’nun adına piyasada dolaştırılmasından başka bir şey değildir. Bu tutumun itikadi, ahlaki sorunlarının yanında pek çok siyasi probleme de yol açtığı sayısız örneklerle görülmüştür. Akıl ve vicdan sahiplerinin bu yanlış tutumlardan uzak durması icap eder.1064 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

TAHRAN'DA SALMAN RÜŞDİ'NİN GÖLGESİ - 28/07/2021
Hindistan asıllı İngiliz vatandaşı Salman Rüşdi (D.Bombay.1947) Eylül 1988’de İngiltere’de “Şeytan Ayetleri” adlı romanını bastırmıştı. Kur’an’a, Hz. Muhammed'e ve onun temiz eşlerine ağır hakaretler/küfürler içeren bir romandı.
DOĞU TÜRKİSTAN - 21/01/2021
Tarihi metinlere göre Türkistan adı, Soğd/Tacik dilinde ve ilk defa 7. Yüzyılda yazılı kayıtlarda yer almıştır. 8. Yüzyılda Arap coğrafyacıları, seyyahları Türkistan adını kullanmıştır.
AYASOFYA'DA BATI VESAYETİ YIKILIRKEN - 21/07/2020
MEB Abidin (Özmen) Bey’in, 29 Kasım 1949’da Ayasofya Hatıra defterine yazdıklarına bakılırsa, Ayasofya’nın camilikten çıkarılıp müze yapılması çalışması 1931’de başlamıştır.
TARİH İLE KAVGA ETMEK - 30/06/2020
Tarih olayları, bilimsel çerçevede müzakere konusu olmak yerine siyasi kavgaların, yarışların konusu olmaya devam ediyor.
ESKİ YANLIŞ İLE DOĞRU SONUCA ULAŞILMAZ - 23/06/2019
ESKİ YANLIŞ İLE DOĞRU SONUCA ULAŞILMAZ
KİRALIK BİR DESTANCI VE AJAN NAZIM HİKMET - 26/02/2019
Erzurum’dan tanıyıp sevdiğim saygı duyduğum, her haliyle abi olarak bildiğim bir zatın, “Nazım Hikmet ve Erzurum (Doğumunun 117. Yılı Anısına)” başlıklı yazısı ise pek çok açıdan üzüntü vericidir.
PARTİLER ÜSTÜ ADAY - 01/05/2018
Adınla bir defa olsun girip de kazandığın bir seçim oldu mu? Geldiğin her yere bir başkasının adıyla ve himmetiyle geldi isen bu hava bu kibir nereden çıktı?
Çanakkale Savaşlarına yeniden bakarken - 18/03/2018
Çanakkale Savaşlarına yeniden bakarken
Kahramanlık - 16/07/2017
Kahramanlık
 Devamı
Her Ay Bir KİTAP

www.massiftasarim.com
E-Mas Reklam
Son Dakika Haberler
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar27.085027.1935
Euro28.828128.9436
sanalbasin.com üyesidir
Duyuru
Bursa Seyir Defterinde; Bursa hakkında makaleler, gezi ve tanıtım yazıları, etkinlik ve duyurular (sergi, konser, konferans, panel v.s) kültür sanat haberleri, fotoğraf albümleri, videolar, Bursa Medya Portalı (Bursa Gazete-Dergi manşetleri, linkleri) yer alacaktır. Bursa Seyir Defteri, Bursa hakkında sözü-çalışması olan herkese açıktır.