• https://www.facebook.com/bursaseyirdefteri/
  • https://twitter.com/bursed25

                                                               

Mahmut Celal Özmen

Hava Durumu
Videolar
Mahmut Celal Özmen
Sokak Fotoğrafçısı
Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim
HER AY BİR KİTAP
İsmail ÇALIŞKAN
icaliskan@bursaseyirdefteri.com
Bir Hasbihal..
05/02/2020

Şeyh efendi dedi ki:

-Bu işi çook uzattın, haydi anlat da öğrenelim bakalım tasavvuf neden batılmış?

-Bende, neresinden? deyince o da:

-İstediğin yerden başla,

Bizde Bismillah deyip başladık;

1-Hz.Muhammed (a.s.) başta olmak üzere bütün elçiler ölmüştür ve her ölen gibi bu dünya ile hiçbir bağları kalmamıştır.

2-Allah -haşa- ne aciz nede gafildir; kimseye -hiçbir kimseyi kendinden yani, Allah’ın elinden kurtarma demek olan- Şefaat yetkisi vermemiştir.

3-Din Allah’ındır; kural, kaide ve ibadet koyma yetkisi de O'nundur, bunu hiçbir kişi ve kuruluşa bırakmamıştır.

4-Keşf ve keramet gibi aslı,astarı olmayan şeylerde tamamen batıldır.

5-Kur’an’da, Ehl-i Beyt diye bir kurum yoktur; Allah -KİMSEYE SOYUYLA BİRLİKTE- berat yetkisi vermemiştir, bunu da sıkça ifade etmiştir.

6-Uydurduğunuz Seyyitlik ve Şeriflik kurumu Kur'an'a tamamen zıttır.

7-Adına -Zikir diye- uydurduğunuz sözde ibadet ve dansları, Allah kitabının hiçbir yerinde emretmediği gibi, hiçbir Elçinin de yaptığını ne söylemiş, nede görülüp duyulmuştur.

8-Kabir ve berzah alemi, Kur'an'da hiç söz konusu edilmediği halde, Türbe-Hazire-Ziyaret gibi isimlendirdiğiniz mekanlara kutsiyet atfetmeniz ve de orada ibadet adı altında türlü ayinler yapmanız, ayrıca orada gömülü olanların yaşadığını iddia etmeniz, yegane diri olan Allah’ın sıfatını o kemik yığınlarına atfedip -tapınma olduğu besbelliyken- ve Kur'an'da bunu defalarca telin ettiği halde, elinizde de hiç bir ilahi delil yokken ısrarla yapmanız..

9-Allah, bu kitaptan (Kur’an) sorulacaksınız, tek ilahi kitap Kur'an'dır, evvelkilerde O’nda toplanmıştır, dediği halde, kendinizin yazıp, uydurduğu şiirlerinize -birde, sanki Kur'an okuyormuş gibi musikiyle okuyup- ilahi adını verip, insanları kandırdınız; ilahi olan Kur'an'ken, kendi beşeri icatlarınıza ilahi adını verdiniz.

10-Kur’an'ın ne dediği, üzerinde düşünmemiz gerektiği sıkça emredilmişken, sizler Arap alfabesiyle yazılmış hat levhalarını -ki çoğu kendi sözleriniz ve evvelki şeyhlerinizi yüceltmekten ibaret olan yazıları- duvarlara asmayı din sanıp yaydınız.

11-Allah’tan başka kimseye secde edilmemesi ısrarla emredildiği halde, siz-ler insanları kendinizin önünde, kıyamda, rükûda durdurduğunuz yetmiyormuş gibi -makama yalanı altında- kendinize, hatta mezarlarınıza bile secde ettirdiniz.

12-Allah, ihtiyaç sahipleri başta olmak üzere, mahlukata yardımı ve hizmeti emrettiği halde, siz-ler insanların malını, imkanını, hatta hayatını kendiniz, aileniz ve yakın çevreniz için çekinmeden, hem de size iyilik yapıyoruz diye aldınız.

13-Son ana kadar -Nebiler dahil- hiç kimsenim akıbeti garanti edilmediği halde, Allah'ta böyle bir yetkiden hiç bahsetmediği ve de kimseye vermediği halde, siz-ler insanlara iman bahşettiniz, istediğinizin imanını kurtardınız ve de bu yetkinin birde en basit şeylerden biri olduğunu insanlara söyleyip, onların beleş cennet hayalleri kurmalarına sebebiyet verdiniz; bunu en sapa köydeki şeyh geçinen tipleriniz bile yaptı. Vesaire vesaire...435 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

AKDENİZ'DE NELER OLUYOR, YADA İSRAİL’İ KİM KURTARACAK ?! - 29/06/2020
Artık herkesin malumu, Akdeniz’de yaklaşık olarak 20 ülkenin donanması, 40 ülkenin gemisi ve uçak gemileri de içinde olmak üzere ortalama 200 civarında savaş gemisi var.
Her Ay Bir KİTAP

www.massiftasarim.com
E-Mas Reklam
Son Dakika Haberler
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar9.19299.2297
Euro10.671010.7138
sanalbasin.com üyesidir
Duyuru
Bursa Seyir Defterinde; Bursa hakkında makaleler, gezi ve tanıtım yazıları, etkinlik ve duyurular (sergi, konser, konferans, panel v.s) kültür sanat haberleri, fotoğraf albümleri, videolar, Bursa Medya Portalı (Bursa Gazete-Dergi manşetleri, linkleri) yer alacaktır. Bursa Seyir Defteri, Bursa hakkında sözü-çalışması olan herkese açıktır.