• https://www.facebook.com/bursaseyirdefteri/
  • https://twitter.com/bursed25

                                                               

Mahmut Celal Özmen

Hava Durumu
Videolar
Mahmut Celal Özmen
Sokak Fotoğrafçısı
Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim
HER AY BİR KİTAP
Selami SAYGIN
selamisaygin@gmail.com
PARTİLER ÜSTÜ ADAY
01/05/2018

Birisinin partiler üstü aday olması, hem kibir hem de riyakarlık örneği bir iddiadır. Niye partiler altı değil de üstü oluyorsun? Seni birkaç partiden üst eden nedir? İsmini geldiğin yeri hangi camiaya borçlusun? Adınla bir defa olsun girip de kazandığın bir seçim oldu mu? Geldiğin her yere bir başkasının adıyla ve himmetiyle geldi isen bu hava bu kibir nereden çıktı?

İnsanın içinden geldiği camiaya karşı bir vefa bir minnet borcu olmaz mı? Böylesi bir yükümlülükten yoksun birisi nasıl birisidir? Her hangi bir yere aidiyeti olmayan bir şahsı aidiyeti olanların da ciddiye alması için bir neden yoktur. Partilerüstü adaylık iddiası ile kendini aday gösterecek bir dizine partiyi seçimde kurtaracağını zannediyor olmalıdır. Sendeki bu kurtarıcı yeteneği o partiler şimdiye kadar keşfedememişler. Yazıklar olsun o partilere. Ama sen de bu kurtarıcılık yeteneğini bu kadar yıl sakladığın için şimdiye kurtarmaya heveslendiğin kesimlere partilere karşı büyük haksızlık etmişsin. Doğrusu ayıp etmişsin. Yazık etmişsin.

2014’te Türkiye partiler üstü bir aday denemesi daha yaşamıştı. 17 partinin ortak adayı Ekmeleddin İhsanoğlu idi. O partilerin atamamı da İhsanoğlu’nun başarısı ile kurtulacaktı. Lakin İhsanoğlu ne kendisini ne de on yedi partiyi kurtaramadı. Sonunda Devlet Bahçeli’nin özel lutfuyla isimsiz iddiasız bir milletvekili olarak emeklilik günlerini Ankara’da tüketmeye başladı.
 
Partiler üstü aday ne demektir? Diyelim ki tarafsız demektir. İyi de yakın zamana kadar partili değil miydin? O partili iken sahip olduğun fikirlere ne oldu? Onları silip atmayı mı başardın yoksa o parti iken bile fikirsiz zikirsiz birisi miydin? Diyelim ki o partide iken bile fikirsiz zikirsiz birisi idin. Teslim edilmeli ki bu halinle o partilileri fena halde işletmişsin. Adınla olmayan şanınla asla gelemeyeceğin yerlere gelmişsin. Bu senin işletme yeteneğin kadar o partililerin de fena halde işletilme yeteneği olmalıdır. Her iki tarafı da kutluyorum.
 
Ey partiler üstü aziz aday bir partinin adayı ve en tepe noktaların sahibi olduğun yıllarda akılda kalacak bir tek iş yaptın mı? Ey ahali ben işte bu işi yaptım diyebileceğin bir tek örnek aklına geliyor mu? Hayır gelmiyor. Gelseydi söylerdiniz. Ne oldu o yıllara? Elbette yazık oldu. Seni o tepe noktalara taşıyanlara karşı bir zırnık kadar da karşılık vermedin. Buna rağmen o sessiz o sakin çoğunluk sana saygı duydu. Şimdi o saygının ne kadar haksız yersiz anlamsız olduğunu bütün cihana bu arada o sessiz çoğunluğa gösteriyorsun. O çoğunluk uçup giden yıllara da sana gösterdiği saygıya da ne kadar ah vah etse azdır.
 
Tepe noktaya tırmanırken engel olmaya çalışanlar taze taze muhtıralar patlatanlar da yanılmışlar. O dönem senin için boşu boşuna üzülenler şimdi senin adaylığınla serinleyip rahatlamaktadırlar. Böylece geçmişte üzdüğün kesimleri şimdi mutlu ederek telafi ediyorsun.
 
Seni tepe noktaya taşımak için canla başla uğraşanlar nasıl bir yanılgıya maruz kaldıklarını ancak on bir yıl sonra görüyorlar. Bu da onların yanılgısı katlayıp arttırmaktadır. Sen onlar için tarihi/geçmiş bir yanılgı olmanın yanında şimdinin de yanılgısı olmayı başardın.
 
Partiler üstü aday gösteren partilere ne denebilir? Kendi partilerinden aday gösterecek evsafta, çapta birisi yoktur, kendi partilerini var eden ilkelere bağlılığı olmayan birisinin adaylığı daha kazançlı sayılmaktadır. Bu durumda o partilerin ilkeleri de fasa fiso olmaz mı? Kendi partisinin ilkelerini değerli bilenlerin, halkı o ilkelere çağıranların sonradan o ilkelerle ilgisiz olan birisini aday yapmaları açıkça kendi ilkelerinin önemsiz olduğunu göstermektedir. O halde bu partileri, bir parti saymak bile parti kavramı ile uyumsuz olabilir. Partiler üstü aday gösterdikleri şahsın üstün değerleri özellikleri karşısında mest olup kendilerinden geçerek onu aday yaptıkları var sayılsa bile yetmişine ulaşmış bu değerli zatın değerini bu saate kadar keşfedememiş olmaları da o partiler için hüzün verici değil midir? Demek oluyor ki bu baskın, üstün değerlerin sahibini yetmiş yılda zor bela hem de iktidar adayının galebesiyle ancak fark etmiş olan bu partilere halk nasıl güvenecektir? Böyle bir zatın değeri için yetmiş yıl beklemiş olmaları büyük bir zaman kaybıdır. Seçim sonuçları bekledikleri gibi olmayınca hem kaybetmelerine hem de baskın değerli bir zatı da harcamış olmalarından dolayı aylarca yas tutmaları gerekecektir. Şimdiden yas elbiselerini hazır etmeleri iyi olacaktır


970 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

TAHRAN'DA SALMAN RÜŞDİ'NİN GÖLGESİ - 28/07/2021
Hindistan asıllı İngiliz vatandaşı Salman Rüşdi (D.Bombay.1947) Eylül 1988’de İngiltere’de “Şeytan Ayetleri” adlı romanını bastırmıştı. Kur’an’a, Hz. Muhammed'e ve onun temiz eşlerine ağır hakaretler/küfürler içeren bir romandı.
DOĞU TÜRKİSTAN - 21/01/2021
Tarihi metinlere göre Türkistan adı, Soğd/Tacik dilinde ve ilk defa 7. Yüzyılda yazılı kayıtlarda yer almıştır. 8. Yüzyılda Arap coğrafyacıları, seyyahları Türkistan adını kullanmıştır.
AYASOFYA'DA BATI VESAYETİ YIKILIRKEN - 21/07/2020
MEB Abidin (Özmen) Bey’in, 29 Kasım 1949’da Ayasofya Hatıra defterine yazdıklarına bakılırsa, Ayasofya’nın camilikten çıkarılıp müze yapılması çalışması 1931’de başlamıştır.
TARİH İLE KAVGA ETMEK - 30/06/2020
Tarih olayları, bilimsel çerçevede müzakere konusu olmak yerine siyasi kavgaların, yarışların konusu olmaya devam ediyor.
ESKİ YANLIŞ İLE DOĞRU SONUCA ULAŞILMAZ - 23/06/2019
ESKİ YANLIŞ İLE DOĞRU SONUCA ULAŞILMAZ
KİRALIK BİR DESTANCI VE AJAN NAZIM HİKMET - 26/02/2019
Erzurum’dan tanıyıp sevdiğim saygı duyduğum, her haliyle abi olarak bildiğim bir zatın, “Nazım Hikmet ve Erzurum (Doğumunun 117. Yılı Anısına)” başlıklı yazısı ise pek çok açıdan üzüntü vericidir.
Çanakkale Savaşlarına yeniden bakarken - 18/03/2018
Çanakkale Savaşlarına yeniden bakarken
Kahramanlık - 16/07/2017
Kahramanlık
SURİYELİLERE DÜŞMANLIK İNSANLIĞA DÜŞMANLIKTIR - 08/07/2017
SURİYELİLERE DÜŞMANLIK İNSANLIĞA DÜŞMANLIKTIR
 Devamı
Her Ay Bir KİTAP

www.massiftasarim.com
E-Mas Reklam
Son Dakika Haberler
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar27.085027.1935
Euro28.828128.9436
sanalbasin.com üyesidir
Duyuru
Bursa Seyir Defterinde; Bursa hakkında makaleler, gezi ve tanıtım yazıları, etkinlik ve duyurular (sergi, konser, konferans, panel v.s) kültür sanat haberleri, fotoğraf albümleri, videolar, Bursa Medya Portalı (Bursa Gazete-Dergi manşetleri, linkleri) yer alacaktır. Bursa Seyir Defteri, Bursa hakkında sözü-çalışması olan herkese açıktır.