• https://www.facebook.com/bursaseyirdefteri/
  • https://twitter.com/bursed25

                                                               

Mahmut Celal Özmen

Hava Durumu
Videolar
Mahmut Celal Özmen
Sokak Fotoğrafçısı
Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim
HER AY BİR KİTAP

1. Murat Hüdavendigar Camii ve Külliyesi

Bursa'nın UNESCO tescilli en önemli tarihi şaheserlerinden 1. Murat Hüdavendigar Cami ve Külliyesi hakkında çok kıymetli bilgiler, fotoğraflar ve video

Hüdavendigar Camii ve Külliyesi, 1365-1366 yıllarında Sultan 1. Murad tarafından Bursa‘da yaptırılmıştır. Bu yüzden Sultan 1. Murad Külliyesi olarak da anılmaktadır. Külliye, Bursa şehrinin, Bizanslılar döneminden beri var olan en eski semtlerinden Çekirge'de, Çekirge Meydanı yakınlarında Bursa ovasına hakim bir tepe üzerinde yer almaktadır. Külliye; cami, medrese, türbe hamam ve imaret gibi bölümlerden oluşur. Ancak burada diğer külliyelerden farklı olarak; ayrı bir yapı olması gereken Medrese bölümü cami ile aynı çatı altında yer almaktadır.

Caminin Dışından FotoğraflarHüdavendigar Camii ve Külliyesi Bölümleri
Hüdavendigar Camii: Klasik ters T planıyla inşa edilmiştir. Ancak caminin giriş bölümü ve kemerleri; Bursa’daki erken dönem Osmanlı camilerinden, yapısal özellikler açısından farklılıklar taşımaktadır.

Hüdavendigar Camii’nin bulunduğu yapı iki katlı olup alt katı ibadethane üst katı medrese olarak kullanılmaktadır. Caminin ibadethane olarak kullanılan alt katında, orta kubbenin altında asıl namaz kılınan alan ve bu alanın yanlarında birer eyvan yer alır. İki eyvan dışında altı adet odası olan caminin, kubbesinin altında bir de şadırvan bulunur. Yapının en ilginç özelliklerinden biri ise mihrabın üzerindeki dua edilen odaya açılan penceredir. Dar bir geçitle varılabilen pencereye ait odanın, zamanında Sultan Murad’a ait olduğu tahmin edilmektedir.

Caminin İçiHüdavendigar Camii’nin iki yanında yer alan merdivenlerden çıkılan üst kattaki medrese bölümünde ise bir koridor ve bu koridordan girilen toplam 18 oda bulunmaktadır. Medresenin; üstlerinde mermer lentoların bulunduğu oda pencereleri, demir parmaklıklardan meydana gelmiştir. Ayrıca cami taş, tuğla ve devşirme malzemelerle örülen oldukça kalın duvarlara sahiptir.Türbe
: Yıldırım Bayezid tarafından 1389 yılından sonra yaptırılmıştır. Geçmişten günümüze birçok onarımdan geçmiştir. Kare planlı olan türbenin kubbesi, sekiz sütunun oluşturduğu kemer ve çokgen bir kasnak üzerine oturmuş olup tonoz örtüyle kaplanmıştır. Türbenin içinde ise Sultan 1.Murad, Musa Çelebi, Süleyman Çelebi, Yakup Çelebi, Şehzade Orhan ve Sultan 2.Bayezid’in bir oğlunun mezarı bulunmaktadır.Hamam ve İmaret: İmaret iki büyük alandan oluşmaktaydı. İmarette beş ocak ve bu ocakların yüksek bacaları bulunmaktaydı. Bir avlu şeklinde tasarlanan bu alanın çatısı bulunmamaktaydı. Ancak 1906 yılında bir onarımdan geçmiş ve büyük ölçüde değiştirilmiş olup günümüze ilk halinden pek eser kalmamıştır. Hamam ise caminin doğusunda yer alır. Medrese öğrencilerinin kullanımı için yapılan hamam, kare plan üzerine inşa edilmiştir. Hamamda zamanında musluklarından sıcak su akan bir tuvalet ve gusülhane bulunmaktadır.Şehrin en ünlü camilerinden olan 1. Murat Hüdavendigar Caminin bahçesi yüksekçe bir binanın terası gibi, burada asırlık çınarların gölgesinde Bursanın genişçe bir bölümünü seyredebilirsiniz. Bahçenin ortasında oldukça hoş bir ahşap şadırvan yer almakta.Çay bahçesi olarak hizmet veren bahçenin diğer bölümü ise tam bir dinlenme ortamı. Külliyeyi ziyerete gidenlere bu çay bahçesinde çay, kahve içmelerini ısrarla tavsiye ediyorum. Sıradan bir çayocağında ödeyeceğiniz fiyata böylesine güzel ve kaliteli bir ortamda çay, kahve ve diğer sıcak soğuk içecekler sunulmakta.    Külliye çevresi, Bursanın en meşhur-seçkin termal otelleriyle çevrilmiş vaziyette. Türbenin arkasındaki çay bahçelerinden, şehrin daha modern görüntüye bürünmüş batı yakasını ve yeni yapılan meşhur Bursa Timsah Arenayı panoramik olarak izleyebilirsiniz. 

Fotoğraflar: İsmail Hakkı Kavurmacı

Harika melodiler şşliğinde Camiden ve Caminin çok özel Medresesinden görüntüler için lütfen Videoyuda  izleyiniz!


Kaynak: https://gezipgordum.com/hudavendigar-camii-ve-kulliyesi/

1. Murat Hüdavendigar Kimdir?1. Murat, Diğer isimleri ile; Murat Hüdavendigar veya Gazi Hünkar, 1326 yılında doğmuş, Orhan Gazi ile Nilüfer Hatun'un oğullarıdır. Babasından aldığı Yüz bin metre karelik Osmanlı Toprağını beş yüz bin metre kareye çıkarmış başarılı bir komutan ve Padişahtır. 

Osmanlı'nın İlhanlı Devletine olan bağlılığının 1. Murat döneminde sona ermesinden dolayı " Sultan" unvanı ilk olarak 1. Murat'a verilmiştir. Çok başarılı bir komutan olan 1.Murat, babası Orhan Gazi'den devraldığı sancağı, Balkanlar'dan başlayarak Avrupa'ya sokmuştur. Daha şehzadeliği döneminde babası ile birlikte savaşlara katılmış, Bursa fethedildikten sonra Bursa Sancak Beyi olarak görev almıştır. Bir rivayete göre hükümdarlığı döneminde 40'tan fazla savaş yaptığı ve hiç yenilgi almadığı söylenmektedir. Bir taraftan Balkanlar'da savaş verirken, bir tarafta Karaman Oğlu Beyliği ile savaş vermiştir. Yapılan savaşta Karaman Oğlu Beyliği ordusu bozguna uğramış ve bütün eşyalarını ve silahlarını bırakıp kaçmışlardır. Ama tamamen yok olmamışlar, aha sonraki yıllarda Karaman Oğlu Beyliği 1 Murat'ın oğlu Yıldırım Beyazıt'ın da başına bela olmuştur.  1 Murat yapacağı bütün işlerde ve planladığı savaşlarda muhakkak ulemanın fikrini alır, öyle hareket ederdi. Yalnız, Osmanlı tarihinde kardeşlerini boğdurarak tahta geçen ilk padişah olarak bilinir. Bu sebeple yakınındaki üst rütbeli askerler ve vezir heyetini hep hanedan dışından oluşturmak zorunda kalmıştır. 
Fethettiği Yerler: Yaklaşık olarak 30 yıl padişahlık yapmış olan 1. Murat  babasının sağlığında katıldığı savaşların haricinde, tahta oturduktan sonra; tahtta boşluk olduğunu sanan Bizanslılar, Çorlu, Burgaz ve Malkara'yı işgal etmişler, bunun üzerine 1. Murat ilk hareketi buralara düzenlemiş ve geri almıştır. Ayrıca Ankara'da aynı şekilde elden çıkmış fakat orayı da geri almıştır. Ardından Edirne, Gümülcine'yi aldı. Bunun üzerine paniğe kapılıp haçlı seferi düzenleyen, Bizans, Sırp ve Macar orduları ile savaşa tutuştu ve haçlı ordusunu Meriç Nehrine döktü. Bu savaşa Sırp Sındığı Savaşı denilir. Devamında Anadolu'da Kütahya Simav, Tavşanlı, Emet ve Konya ve Isparta dolaylarını ele geçirdi. 1. Murat bu seferlerden birinde iken Tahtına vekalet eden oğlu Savcı bey bir isyan çıkardı. Babasının yokluğundan istifade eden ve daha 14 yaşında olan Savcı Bey, dolduruşlara gelip padişahlığını ilan etti ve merkezde bırakılan ordunun komutasını aldı. Bunu duyan 1. Murat seferi iptal edip oğlu ile savaşa tutuştu. Oğlunun ordusunu bozguna uğrattı. Oğlu Bizans'a kaçtı. Ama orada yakalanıp babasının huzuruna çıkarıldı. Babası o kadar kin ve nefret doluydu ki oğluna karşı önce gözlerine mil çektirip, sonra da boğdurdu. Bu sırada komutanları Balkanlarda Sofya'yı, Vardar'ı, Makedonya'yı, Selanik'i, Manastır'ı  ve irili ufaklı birçok şehri ele geçirmişlerdir. Ömrü savaşlarda geçen padişah yine savaş meydanında ruhunu teslim etmiştir. Kosova meydan muharebesinin bitiminde savaş alanını gezerken, bir Sırp tarafından hançerlenerek ölmüştür. Savaş bitince iç organları boşaltılıp Kosova'ya defnedilmiş ve naaşı Bursa^ya getirilmiştir. Türbesi Bursa Çekirge'de Muradiye Külliyesi olarak ziyaret edilen bir yer olarak günümüzde hala varlığını sürdürmektedir.
İlk Osmanlı Sultanı, az konuşan, orta boylu, dinine bağlı, hayır sahibi, ama düşmana karşı bir o kadar acımasız, hainlere karşı bir o kadar gaddar olarak anlatılır tarih kitaplarında. 4965 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Her Ay Bir KİTAP

www.massiftasarim.com
E-Mas Reklam
Son Dakika Haberler
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar13.560813.6151
Euro15.374015.4356
sanalbasin.com üyesidir
Duyuru
Bursa Seyir Defterinde; Bursa hakkında makaleler, gezi ve tanıtım yazıları, etkinlik ve duyurular (sergi, konser, konferans, panel v.s) kültür sanat haberleri, fotoğraf albümleri, videolar, Bursa Medya Portalı (Bursa Gazete-Dergi manşetleri, linkleri) yer alacaktır. Bursa Seyir Defteri, Bursa hakkında sözü-çalışması olan herkese açıktır.