• https://www.facebook.com/bursaseyirdefteri/
  • https://twitter.com/bursed25

                                                               

Mahmut Celal Özmen

Hava Durumu
Videolar
Mahmut Celal Özmen
Sokak Fotoğrafçısı
Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim
HER AY BİR KİTAP

Kafkas Rüzgarı Lezginka Bursa'da Esti

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde, Dağıstan Kültür ve Dayanışma Derneği ile ortaklaşa düzenlenen, Bursalılarında oldukça yoğun ilgi gösterdikleri bu muhteşem dans gösterisiyle ilgili fotoğraflar ve videolar haberimizde

Repertuarındaki etnik çeşitliliği yansıtan 100’den fazla dans gösterileriyle tüm dünyada tanınan ve 2015-2016 yıllarında gösterdiği olağanüstü performanslarıyla Rusya’da en başarılı dans grubu seçilen Dağıstan Halk Dansları Topluluğu Lezginka 8 Nisan Cumartesi akşamı, muhteşem gösterileriyle Bursa’da sanatseverlerle buluştu.   Kafkasya’da yaşayan birçok halkın ortak dansı ve müziğinden oluşan Lezkinsa dans grubu 8 Nisan akşamı, Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi Osmangazi Salonu’nda başarıyla performanslarını sergilediler. Bu muhteşem gösteriye ilgide oldukça yüksekti. Salonu tamamen dolduran izleyiciler, ulusal çalgıların büyülü müziği eşliğinde parıltılı ulusal giysilerin canlı bir karnavalına tanık oldular. Geleneksel folklor motiflerinin çağdaş sahne yorumu, sanatçıların performanslarındaki yüksek ustalık ve duygusallıkla birlikte Dağıstan Halk Dansları Topluluğu Lezginka unutulmaz bir gösteri daha gerçekleştirerek seyircilerden yoğun alkış aldı.Rusya Federasyonu içindeki Dağıstan, Çeçenistan, İnguşetya, Osetya, Karaçay-Çerkez, Kabardino- Balkarya ile Abhazya, Gürcistan ve Azerbaycan içinde yer alan çok sayıda etnik topluluk kendi Lezginka yorumlarıyla solo, çiftli ve grup olarak dans etmekteler. Kafkasya tarihinin unutulmaz önderi İmam Şamil’in vatanı olan Dağıstan’ın devlet halk dansları topluluğu, “lezginka” adıyla 1958 yılında kuruldu. Topluluğun başkanlığını 1993 yılından bu yana, Rusya Federasyonu Onur Ödülü sahibi, Saygın Kültür Emekçisi Canbolat Magomedov, Sanat Yönetmenliğini ise Rusya Federasyonu Onur Sanatçısı Zalimhan Hangereyev yapıyor.“Lezginka” topluluğunun folklorik güzelliği, 33 etnik halkı olan Dağıstan’ın yanı sıra, diğer Kuzey Kafkas ve Rusya halklarının folklorundan oluşmasıdır. “Lezginka” çok sayıdaki Dağıstan halklarının değişken duygulu ve ateşli danslarından oluşan yoğun bir gösteriyle izleyicileri adeta büyülemekte. 

Video2564 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Her Ay Bir KİTAP

www.massiftasarim.com
E-Mas Reklam
Son Dakika Haberler
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar28.877228.9929
Euro31.134931.2597
sanalbasin.com üyesidir
Duyuru
Bursa Seyir Defterinde; Bursa hakkında makaleler, gezi ve tanıtım yazıları, etkinlik ve duyurular (sergi, konser, konferans, panel v.s) kültür sanat haberleri, fotoğraf albümleri, videolar, Bursa Medya Portalı (Bursa Gazete-Dergi manşetleri, linkleri) yer alacaktır. Bursa Seyir Defteri, Bursa hakkında sözü-çalışması olan herkese açıktır.