• https://www.facebook.com/bursaseyirdefteri/
  • https://twitter.com/bursed25

                                                               

Mahmut Celal Özmen

Hava Durumu
Videolar
Mahmut Celal Özmen
Sokak Fotoğrafçısı
Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim
HER AY BİR KİTAP

Usta Gazeteci Mehmet Ali Yılmaz'ı Ziyaret Ettik

Bir büyük ansiklopedi yazabilecek kadar, tarihi, kültürel, sanatsal, folklorik, siyasi birikime sahip. Bursa’yı ve Bursa’nın insanlarını da çok çok iyi tanıyor.

Efsane der ki; dünyanın yaratılışı sırasında Tanrılar gökyüzünde dolaşarak her bir kara parçasına bir takım özellikler verirler. Ellerindeki torbadan kimine mavi bir deniz, kimine zümrüt gibi yeşillik, kimine bereketli topraklar dağıtırlar. Bursa’nın üzerine geldiklerinde ise torba delinir ve içindeki tüm güzellikler Bursa’ya saçılır.

Mehmet Ali Yılmaz, Bursa’nın en meşhur, en cesur, en usta kalemi. Yazılarını büyük bir ilgiyle ve zevkle okuyorum. Ve Mehmet Ali Yılmaz’ın yazılarını her okuduğumda yukarıdaki efsane gelir aklıma. Maşallah, Allah Mehmet Ali beye, bir yazar olarak her şeyi birden vermiş.

Bir büyük ansiklopedi yazabilecek kadar, tarihi, kültürel, sanatsal, folklorik, siyasi birikime sahip. Bursa’yı ve Bursa’nın insanlarını da çok çok iyi tanıyor.

Yazılarını merakla ve büyük bir ilgiyle okuduğum Mehmet Ali beyi çok merak ediyordum. Dolayısıyla bazı araştırmalar yaptım. Sosyal medyadan arkadaş olup paylaşımlarını inceledim. Google’de araştırdım. Böylesine gözünü budaktan sakınmayan bu cesur-yiğit adam acaba nasıl biri! Mesaj yazdım kendisiyle tanışmak istediğimi söyledim, sağolsun kırmadı telefon numarasını verdi. Aradım ve duyduğum sesle “şok” oldum! Neden diyeceksiniz, ya bu kadar kibar, naif bir sesle karşılaşacağımı beklemiyordum.

Sonra fırsat oldu, yüzyüzede tanıştık. Bundan büyük bir onur duymaktayım. Yerel değil bana göre ulusal hatta global çapta bir yazarla, fikir adamıyla tanışmak onurdur, şereftir. Muhterem Anneleriyle beraberdiler karşılaştığımızda. Annem kadar kanımın kaynadığı Kıymetli Anneciğinin de ellerinden öpüyorum. Haklı olarak evladıyla gurur duymakta, evlatlarıyla ve sevdikleriyle beraber nice huzurlu ömürler diliyorum Anneciğimize.  

Şunu özellikle vurgulamak istiyorum, Mehmet Ali beyin yazı üslubuna hayranım. Ben yazarların üslubunu müzisyenlerin şarkıları-türküleri yorumlamalarına benzetiyorum. Sezen Aksu’nun söylediği bir şarkıyı onun gibi başka bir sanatçı yorumlayabilir mi? İşte Mehmet Ali beyinde kendine has çok özel ve çok ustaca, insanlara yazılarını soluksuzca okutan bir üslubu var.   

Bazen usta bir gurme olarak yeme içme hakkında çok zevkli, iştah açıcı bilgilerle başlıyor yazılarına, bazen de tarihin derinliklerinden şaşırtıcı bilgiler sunuyor ve bir anda kendinizi yüzyıllar ötesinde buluyorsunuz. Hicivler, şakalar, espriler ki, kahvenin ortasında gazete okurken kahkahalarla gülmeye başladım bir gün, sesli gülmek aslında pek huyumda değil, ama kendimi tutamıyorum, çevremdekiler şaşkın şaşkın bana bakıyorlardı.

Siyasilere, yöneticileri, kimilerinin gözünde ‘dev” gibi görünenleri bile, haksızlık veya yanlışlıklarını gördüğünde, tarafsız olarak eleştirir, kınar, yeri geldi mi azarlalar, uyarır, yiğitçe-mertçe karşı çıkar! Bunlar her babayiğidin yapabileceği şeyler değil! Zaten bir Bursa biliyor, O Bir Cesur Yürek”!

Yanlış anlaşılmasın, O, yazılarında sadece yanlışları, haksızlıkları takip edip bunlarla ilgili yazılar yazıyor değil; hayırlı, güzel işleri de yine en güzel şekilde kaleme alıp, bunlara sebep olanları, bu yönde çalışıp çabalayıp değer katanları da onura edip Bursa adına, toplum adna teşekkür etmek ve destek olmakta yazılarıyla.

Allah her daim yar ve yardımcısı olsun.    

Şunuda özellikle belirtmek istiyorum, Mehmet Ali beyle beni tanıştıran ve www.yenibursa.com sitesinde yazılarımın yayınlanmasını sağlayan çok değerli Gazeteci-Politikacı Pelin ÇIRPAN hanımefendiyede çok çok teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum. 

İsmail Hakkı Kavurmacı
1478 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Her Ay Bir KİTAP

www.massiftasarim.com
E-Mas Reklam
Son Dakika Haberler
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar28.877228.9929
Euro31.134931.2597
sanalbasin.com üyesidir
Duyuru
Bursa Seyir Defterinde; Bursa hakkında makaleler, gezi ve tanıtım yazıları, etkinlik ve duyurular (sergi, konser, konferans, panel v.s) kültür sanat haberleri, fotoğraf albümleri, videolar, Bursa Medya Portalı (Bursa Gazete-Dergi manşetleri, linkleri) yer alacaktır. Bursa Seyir Defteri, Bursa hakkında sözü-çalışması olan herkese açıktır.