• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/bursaseyirdefteri/
  • https://twitter.com/bursed25

                                                               

Mahmut Celal Özmen

Hava Durumu
Videolar
Mahmut Celal Özmen
Sokak Fotoğrafçısı
Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim

Kara Fatma Heykelinde, Kara Fatma'ya Vefasızlık!!!

Tabelada isimleri yer alan Kahraman Kadınların biri hariç hepsinin isimlerinin karşılarında nereli oldukları da yazıl maktayken her nedense bu meydana ismi verilen Kara Fatma Seher’in isminin karşısında herhangi bir şehir adı yazılmamıştır!

Bursa, Nilüfer’de Kara Fatma Meydanında bulunan Erzurumlu Kara Fatma’nın Heykeli önündeyiz. Heykel hakkında bilgi edinmek için kitabesini veya tanıtım levhasını arıyoruz ve oldukça etkileyici ve büyük boyutlarda yapılmış bu heykele hiç yakışmayan sözüm ona bir kitabeyle, pardon buna kitabe demek iltifat olur, basitçe hazırlanmış bir tabelayla karşılaşıyoruz!Mermer üzerine, savaşlarda cesurca mücadele vermiş Kahraman Türk Kadınların isimlerinin yazılı olduğu bu tabela üzerinde hiçbir anlam veremediğimiz bir durumla karşılaştık!Tabelada isimleri yer alan Kahraman Kadınların biri hariç hepsinin isimlerinin karşılarında nereli oldukları da yazılmaktayken her nedense bu meydana ismi verilen Kara Fatma Seher’in isminin karşısında herhangi bir şehir adı yazılmamıştır!Kara Fatma hakkında bütün tarihi kaynaklar tarandığında, daha belgelerin en başında Kara Fatma namıyla anılan Fatma Seher’in Erzurumlu olduğunun belirtildiği görülmektedir! Acaba bu tabelada Kara Fatma’nın isminin karşısına neden Erzurum yazılmamışta, boş bırakılmıştır?

Kara Fatma Heykelinde de gördüğümüz gibi, birçok ihtişamlı tarihi eserlerimizin ve büyük emeklerle beraber para harcanarak yapılan gösterişli abide ve heykellerin kitabeleri veya tanıtım levhaları, bunlara hiçbir şekilde yakışmayacak derce de çok basitçe hatta basitten de öte, hiçbir estetik özelliği olmayan çok çirkin ve kötü görünümlü olarak hazırlanmışlardır!Hatta bazı kitabe veya tanıtım levhalarının hali, insanı gülsem mi ağlasam mı dedirttirecek bir vaziyettedirler! Gördüğünüzde şaşırıp kalıyorsunuz. Emek, zaman ve para harcanarak, büyük bir özen ve itinayla yapılan eserlerin tanıtım levhaları, okuma-yazması çok zayıf birileri tarafından yazılmış gibi yazım hatalarıyla dolu ve görsellik yönünden de çok kötü bir görünümdedirler!Bunlar düzeltilmeli; başta konumuz olan Kara Fatma’ya ve diğer tarihi eserlere, abidelere ve heykellere, bunlara layık kitabeler ve tanıtım levhaları, işinin uzmanları tarafından estetik ve görsel kaygılarla en güzel şekilde düzenlenmeli ve kısa-öz olmakla beraber ziyaretçileri tatmin edebilecek bilgilere düzgün ve anlaşılır bir şekilde yer verilmelidir.Bursa’ya Kara Fatma Heykelinin ne zaman yapıldığı hakkında ve heykelle ilgili bilgi edinebilmek için internette ısrarla aramalar yapmama rağmen maalesef bu konuda herhangi bir habere veya bilgiye ulaşamadım ve hayret ettim! Yakın zamanlarda yapıldığını tahmin ettiğim böylesine büyük boyutlu ve görkemli heykelin yapılışı veya açılışı hakkında acaba hiçbir haber yapılmamış mı?Bu konuda, Bursa Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğünden veya Bursa Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğünden bilgi alabileceğimi umuyorum.

Şunu da özellikle belirtmek istiyorum ki, şu an Kara Fatma Heykelinin bulunduğu ortamda bazı tahribatlar oluşmuştur. Epey bir zamandır takip ediyorum, bu tahribatların onarımlarıyla ilgili herhangi bir çalışma yapılmamaktadır. Umarım ki, bir an önce hem bu tahribatlar onarılır hem de bu görkemli heykelin gösterişine ve Kara Fatma’nın şanına layık bir kitabe veya tanıtım levhası hazırlanarak heykel alanına yerleştirilir.Tarihi yapılar, anıtlar ve heykeller için, işin uzmanlarınca hazırlanacak kitabe ve tanıtım levhaları, buraları ziyaret eden turistleri bilgilendirmekle beraber çocukların ve gençlerinde tarih öğrenimine katkı sağlayacak etkileyici birer tarihi kaynak niteliğinde olmalıdırlar.

Haberin Videosuİsmail Hakkı Kavurmacı
Video Çekimleri: Mahmut Celal Özmen
18 Eylül 2019 Bursa

877 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Her Ay Bir KİTAP

www.massiftasarim.com
E-Mas Reklam
Son Dakika Haberler
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar8.31708.3504
Euro9.88379.9233
sanalbasin.com üyesidir
Duyuru
Bursa Seyir Defterinde; Bursa hakkında makaleler, gezi ve tanıtım yazıları, etkinlik ve duyurular (sergi, konser, konferans, panel v.s) kültür sanat haberleri, fotoğraf albümleri, videolar, Bursa Medya Portalı (Bursa Gazete-Dergi manşetleri, linkleri) yer alacaktır. Bursa Seyir Defteri, Bursa hakkında sözü-çalışması olan herkese açıktır.