• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/bursaseyirdefteri/
  • https://twitter.com/bursed25

                                                               

Mahmut Celal Özmen

Hava Durumu
Videolar
Mahmut Celal Özmen
Sokak Fotoğrafçısı
Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim

Kara Fatma, Bursa'nın Kurtuluş Savaşında!

Kara Fatma Müfrezesiyle, Bursa'nın düşmandan kurtarılması için yapılan mücadelelerde büyük kahramanlıklar göstermiştir.


Bursa, 8 Temmuz 1920’de Rumlar tarafından işgal edilmiş, 11 Eylül 1922’ de de kahramanca mücadelelerle, Rumlar büyük bir bozguna uğratılarak bu Ulu Şehir düşman elinden kurtarılmıştır.
Kara Fatma Müfrezesiyle, Bursa’nın düşmandan kurtarılması için yapılan mücadelelerde büyük kahramanlıklar göstermiştir.

Kara Fatma, Bursa’nın kurtuluş savaşına katılması ve zaferlerden sonraki yaşamı hakkında Tenin Gazetesi Muhabirine şunları anlatmıştır:"Afyon’da Burhaniye Köyüne geldiğim zaman artık tamamen Yunan elinden kurtulmuştum; fakat şimdi harp etmek, düşmanı sürmek için bende daha yaman bir ateş uyanmıştı. Bana ve vatandaşlarıma yaptıkları zulüm, eza ve cefadan dolayı Yunanlılara mülevves ayaklarıyla topraklarımızı çiğneyen bu düşmanlarımıza teskin olunmaz bir kin ve nefret duymuştum.

Müfrezemi tekrar teşekkül ettim ve Bursa Cephesinde harbe girdik. Yunanlılar burada mukavemet ettiler fakat Türk’ün süngüsü yaman şeydir, ona kimse mukavemet edemez. Bizim vazifemiz kıtanın gerilerine akın etmek ve yollarını kesmekti. Vazifemizde muvaffak oluyorduk. Yunanlılar ordumuzun hücumuna fazla dayanamadılar. Bozgun başladı; Artık vazifem bitmişti.

Yorgun vücudumu dinlendirmek için izin verdiler. İşte bende bugün memleketimi geziyorum. Vilayeti şarkiye gittim. Karadeniz sahillerini gördüm, bir iki gün evvel de güzel İstanbul’umuzu görmek için buraya geldim.”
Bu konuşma Tenin Gazetesinde 5 Temmuz 1923 de yayınlanmıştır. 


Kara Fatma Heykelinde, Kara Fatma'ya Vefasızlık!!! Video çekimlerini yapmakla beraber daha birçok katkı sağlayan Sayın Mahmut Celal Özmen Beye şükranlarımı sunuyorum..  
553 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Her Ay Bir KİTAP

www.massiftasarim.com
E-Mas Reklam
Son Dakika Haberler
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar8.31708.3504
Euro9.88379.9233
sanalbasin.com üyesidir
Duyuru
Bursa Seyir Defterinde; Bursa hakkında makaleler, gezi ve tanıtım yazıları, etkinlik ve duyurular (sergi, konser, konferans, panel v.s) kültür sanat haberleri, fotoğraf albümleri, videolar, Bursa Medya Portalı (Bursa Gazete-Dergi manşetleri, linkleri) yer alacaktır. Bursa Seyir Defteri, Bursa hakkında sözü-çalışması olan herkese açıktır.