• https://www.facebook.com/bursaseyirdefteri/
  • https://twitter.com/bursed25

                                                               

Mahmut Celal Özmen

Hava Durumu
Videolar
Mahmut Celal Özmen
Sokak Fotoğrafçısı
Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim
HER AY BİR KİTAP

Bursa Nilüfer'de Heykeli Dikilmiş Olan Kara Fatma Kimdir?

Bursa, Nilüfer’de Kara Fatma Meydanında Heykeli Yer Alan Kara Fatma'nın Hikayesi

Şu an heykeli önünde bulunduğumuz Kara Fatma Kimdir?
 
Kara Fatma olarak bilinen Fatma Seher Erden,
1888’de Erzurum'da dünyaya gelmiştir. Erzurumlu Yusuf Ağa’nın kızı olan Kara Fatma, ilk cephe mücadelesini kocası Derviş Bey’le birlikte Balkan Savaşı’nda vermişler ve daha sonra gittikleri Doğu cephesine de Eşi Derviş Bey Sarıkamış’ta şehit olunca Kara Fatma vatan için mücadelesine Kurtuluş Savaşı’nda devam etmiştir.Mücadeleye daha etkin katılmak için Sivas’a kadar giden Kara Fatma, burada Mustafa Kemal’e ulaşarak kendisine görev vermesini istemiş ve Atatürk’le görüşmelerinin ardından Kara lakabını alan Fatma Seher, “Kara Fatma” olarak anılmaya başlanmıştır.

Kara Fatma’ya; İzmit’in kurtarılışında, İnönü Savaşlarında ve Başkomutanlık Meydan Muharebesi’ndeki kahramanca mücadelelerinden ve başarılarından dolayı “üsteğmen” rütbesi verilmiştir!Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nden sonra Bursa’ya geçen Kara Fatma, Şehrin Yunan işgalinden kurtarılması için müfrezesiyle birlikte kahramanca çarpışmıştır.

Tüm bu mücadelelerin sonunda Kurtuluş Savaşı’nın büyük kahramanı Kara Fatma, İstiklal Madalyası ile ödüllendirilmiştir. Bu madalya, kendisi için yeterliydi. Öyle ki, savaşın ardından kendisine bağlanan üsteğmenlik maaşını kabul etmemiş, “Ben para için savaşmadım. Vatanım için savaştım” diyerek maaşını Kızılay’a bağışlamıştır!Kara Fatma, yıllar boyu süren mücadeleleri sırasında eşinin yanı sıra iki oğlunu da şehit vermiştir. Büyük zaferden sonra ise köşesine çekilmiş ve ömrünün son yıllarını İstanbul’da, Darülaceze’de geçirmiştir. 2 Temmuz 1955 günü hayata gözlerini yuman Kara Fatma Seher’in, Kurtuluş Savaşı’nda gösterdiği fedakârlık ve gözü karalık hiçbir zaman unutulmamıştır.Kara Fatma’nın kabri, Beyoğlu Kulaksız Mezarlığı'nda anıt mezar olarak düzenlenmiştir.

Ve hikayenin VideosuVideo çekimlerini yapmakla beraber daha birçok katkı sağlayan Sayın Mahmut Celal Özmen Beye şükranlarımı sunuyorum.. 

3590 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Her Ay Bir KİTAP

www.massiftasarim.com
E-Mas Reklam
Son Dakika Haberler
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar13.657113.7118
Euro15.399315.4610
sanalbasin.com üyesidir
Duyuru
Bursa Seyir Defterinde; Bursa hakkında makaleler, gezi ve tanıtım yazıları, etkinlik ve duyurular (sergi, konser, konferans, panel v.s) kültür sanat haberleri, fotoğraf albümleri, videolar, Bursa Medya Portalı (Bursa Gazete-Dergi manşetleri, linkleri) yer alacaktır. Bursa Seyir Defteri, Bursa hakkında sözü-çalışması olan herkese açıktır.