• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/bursaseyirdefteri/
  • https://twitter.com/bursed25

                                                               

Mahmut Celal Özmen

Hava Durumu
Videolar
Mahmut Celal Özmen
Sokak Fotoğrafçısı
Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim

Görüntü Kirliliğiyle Gölgelenen Koza Han!

Koza Han’ın avlusunda gölgelik olarak kullanılan eskimiş, kirlenmiş ve kalitesiz şemsiyeler, oluşturdukları görüntü kirliliğiyle yüzlerce yıllık bu muhteşem tarihi yapının tarihi dokusunu ve ruhunu zedelemektedirler!

Koza Han, Bursa’nın en önemli tarihi şaheserlerinden birsidir. Ulu Camii ve Orhan Camii arasında yer alan Koza Han’ı, her gün yerli-yabacı binlerce kişi ziyaret etmektedir. 


Bursa’ya gelen yerli-yabancı turistlerin mutlaka ziyaret ettikleri tarihi bir mekan olan Kozahan,  Sultan II. Beyazıt’ın İstanbul’da yaptırdığı Beyazıt Külliyesine akar olarak 1490-1491 tarihleri arasında yaptırılmıştır. Mimarı Abdul-ûlâ bin Pulad Şah, inşaat emini de Sücca bin Karaca’dır.  

Koza Han, halen Bursa ekonomisine ipekçilik alanındaki katkılarını sürdürmektedir. Üst katında, ipek mamullerin satışının yapıldığı işyerlerinin yanı sıra alt kattaki avlusunda da çay bahçeleri mevcuttur. Hem ziyaret hem ticaret hem de dinlenmek için Bursa'nın vazgeçilmezidir Koza Han. 


İngiltere Kraliçesi gibi birçok meşhur misafirleri de ağırlayan Koza Han’ın avlusu şu günlerde oldukça berbat-kötü bir görünümdedir! Avludaki kafeteryaların gölgelik olarak kullandıkları eskimiş, kirlenmiş ve kalitesiz şemsiyeler, oluşturdukları görüntü kirliliğiyle yüzlerce yıllık bu muhteşem tarihi yapının tarihi dokusunu ve ruhunu zedeledikleri gibi, Ulu Şehir Bursa'nın prestijine de darbe vurmaktadırlar. 


Buradaki esnaflar uyarılmalıdır! Burası sıradan bir ticaret alanı değildir. Koza Han, ceddimiz tarafından bizlere bırakılmış, bizden de gelecek nesillere devredecek değerli bir emanettir. Burası insanlığın ortak malıdır. Burada yapılacak yanlış bir iş, kötü bir davranış, ceddimize yapılmış bir saygısızlık olmakla beraber bu Ulu Şehrin adına yapılmış bir haksızlık ve hakaret olacaktır. 


Tarihi-kültürel ve ekonomik yönlerden oldukça zengin olan Bursa’mıza yakışmayan bu görüntü kirliliği bir an önce giderilmeli ve tekstilin başkenti olan Bursa’ya yakışır güzellikte, tarihi dokuya uygun gölgeliklerle Koza Han’ın avlusu düzenlenerek, bu muhteşem mekan harika görüntülerle süslenmelidir. Özellikle Büyükşehir Belediye Başkanımızın bu konuya ilgisiz kalmayacağını ve buranın şanına layık bir güzelliğe bürünmesini sağlayacağını umuyoruz.

Haber-Fotoğraflar: İsmail Hakkı Kavurmacı 

Haberin Videosu


551 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Her Ay Bir KİTAP

www.massiftasarim.com
E-Mas Reklam
Son Dakika Haberler
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar8.31708.3504
Euro9.88379.9233
sanalbasin.com üyesidir
Duyuru
Bursa Seyir Defterinde; Bursa hakkında makaleler, gezi ve tanıtım yazıları, etkinlik ve duyurular (sergi, konser, konferans, panel v.s) kültür sanat haberleri, fotoğraf albümleri, videolar, Bursa Medya Portalı (Bursa Gazete-Dergi manşetleri, linkleri) yer alacaktır. Bursa Seyir Defteri, Bursa hakkında sözü-çalışması olan herkese açıktır.