• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/bursaseyirdefteri/
  • https://twitter.com/bursed25

                                                               

Mahmut Celal Özmen

Hava Durumu
Videolar
Mahmut Celal Özmen
Sokak Fotoğrafçısı
Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim

Bursa'nın Renkleri, Sesleri ve Sırları

Bursa'nın kadim sokaklarından görüntüler, Sokak Müzisyenlerinden Türküler ve Kaykaycı Gençlerin Yetkililerden talepleri

Bursa, Ulu şanına layık kadim bir şehirdir.. 600 yıl dünyaya hükmeden bir imparatorluğun ilk başkenti hatta ilk şehri olmuştur.. Asırlar boyunca, gün olmuş coşkulu sevinçler yaşamış, gün kararmış birçok felaketlerde gelmiştir başına.. Doğal felaketler ve düşman saldırılarının açtığı yaraları şifa bulmuş, dahada güçlenip ve güzelleşmiştir tez zamanda ..Sonra, son 40-50 yıl içerisinde bir yandan Balkanlar'dan bir yanda da Anadolu'nun her yanından adeta saldırı niteliğinde yoğun göç akımları olmuştur Ulu Şehre!

Bu yoğun göç akımlarıyla Şehir dahada büyüyüp, kültürel, ekonomik ve sosyolojik yönlerden zenginleşirken birçok doğal ve tarihi değerlerinin de ziyan olması karşısında yıpranıp hüzünlenmiştir..
Bursa mucizevi bir şehirdir!
Bu metropol kentin ortasında bir kadim şehir vardır ki, araçlar, yoğun insan kalabalığı, süslü vitrinleri olan mağazalar ve kafelerin olduğu sıradan-rutin bir şehir caddesinde yürürken saptığınız bir sokakta biranda kendinizi onlarca hatta yüzlerce yıl ötelerde bulabilirsiniz!Veya yine bir cadde ya da sokakta yürürken biranda yolunuz asırlık ağaçların olduğu bir ormanlada kesişebilir yolunuz!

Ve Bursa öyle bir şehirdir ki, burada ne ararsanız veya bulabileceğinizi hiç ummadığınız her şeyi bulabilirsiniz burada..

Bursa, çok renkli, çok sesli, çok zengin vede çok çok hoş bir şehirdir..
Lafı daha fazla uzatmadan bu günkü Bursa turumuzdan gördüklerimizi, duyduklarımızı buyrun beraber izleyelim, dinleyelim:

Abdal Camii çevresindeki fırınlarda, odun ateşinde pişirilen simit ve tahinli pide Bursa’ya özgü lezzetlerdendir. Bu fırınların önünde, ulu çınarların gölgesindeki tabureler, sabahın erken vakitlerinden akşamın geç saatlerine kadar hiç boş kalmazlar. Sabah kahvaltı için gelenlerle şenlenen fırınların önünde, öğlen -  akşam, kısacası günün her saatinde sıcacık simit ve tahinli pide için kuyruklar oluşmaktadır.  Çay, simit ve tahinli pideye hoş sohbetlerde eşlik etmektedir.  Heykel şuan Kaykaycı Gençlerin buluşup kaykay yapmaya çalıştıkları en gözde ortam. Ancak onları burada pek rahat bırakmıyorlarmış. Dolayısıyla bu çevrede bir ortam istiyorlar yetkililerden.. Bizden iletmesi, umarız gençlerin bu taleplerine yetkililerimiz olumlu yaklaşır ve bu çevrede gençlere uygun bir ortam sağlarlar. Ve Genç müzisyenlerden Ömer Faruk Yaşarbaş ve arkadaşlarından güzel bir türkü..


486 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Her Ay Bir KİTAP

www.massiftasarim.com
E-Mas Reklam
Son Dakika Haberler
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar8.31708.3504
Euro9.88379.9233
sanalbasin.com üyesidir
Duyuru
Bursa Seyir Defterinde; Bursa hakkında makaleler, gezi ve tanıtım yazıları, etkinlik ve duyurular (sergi, konser, konferans, panel v.s) kültür sanat haberleri, fotoğraf albümleri, videolar, Bursa Medya Portalı (Bursa Gazete-Dergi manşetleri, linkleri) yer alacaktır. Bursa Seyir Defteri, Bursa hakkında sözü-çalışması olan herkese açıktır.