• https://www.facebook.com/bursaseyirdefteri/
  • https://twitter.com/bursed25

                                                               

Mahmut Celal Özmen

Hava Durumu
Videolar
Mahmut Celal Özmen
Sokak Fotoğrafçısı
Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim
HER AY BİR KİTAP

Murat Ertaş'la, Irgandı Köprüsü’nden Aşık Reyhani'ye

Murat Bey, her gelişinde de Şehrimizin harikalarından birkaçına mutlaka gitmekte ve bunlar hakkında araştırma ve incelemeler yapmaktadır.

Eğitimci, Yazar, Gazeteci, Televizyon Program Yapımcı ve Sunucusu, Sivil Toplum Kuruluşu Başkanı gibi birçok unvanı olan Sayın Murat Ertaş; ihtişamlı tarihi yapıları, doğal güzellikleri, kültürel ve folklorik birikimiyle dünyanın en güzel kadim şehirlerinden birisi olan Bursa’mızı sık sık ziyaret etmektedir.Murat Bey, her gelişinde de, Şehrimizin harikalarından birkaçına mutlaka gitmekte ve bunlar hakkında araştırma ve incelemeler yapmaktadır.

Bazı gezilerine, zaman zaman bizde katılma fırsatı bulduk ve çokta faydalandık. Bunları sitemizde haberde yaptık.Murta Ertaş Bey, bu haftada Bursa’daydı. Bir günlük ziyaretlerine eşlik edebildik. Murat Hocamla Irgandı Köprüsünde, Ney kursu verilen bir mekanda buluştuk. Ben gittiğimde, sevimli olduğu kadarda zeki olan oğlu Kerem’le beraber, genç bir Neyzen arkadaşımızın icrasını dinlemekteydiler. Anca sonuna yetişebildim. Fotoğraflarından tanıdığım Keremi görmekten ve tanışmaktan dolayı da çok mutlu oldum.Irgandı Köprüsü
Boyacı Kulluğu köprüsünün güneyinde bulunmaktadır. Osmanlıların tek arasta köprüsü olan bu taş köprünün, II. Murad devrinde, 1442 yılında, Irgandı Ali oğlu tüccar Hoca Muslihuddin tarafından, Hacı İvaz Paşa’nın vakfiyesinde şahit gösterdiği Abdullah oğlu Timurtaş’a yaptırıldığı sanılmaktadır.Celali ayaklanmalarının ardından, 1640 yılında Bursa’ya gelen Evliya Çelebinin Seyahatname ’sinde, köprünün üzerinde 200 dükkanın bulunduğu belirtilmekteyse de; gerçekte köprü üstünde her iki tarafta 16 adet olmak üzere 32 dükkanın yapılmış olduğu, bunlardan kuzeydoğu ucundakilerden birinin mescide ayrıldığı, köprüyü taşıyan tek kemerin iki yanında ahır ve depoların bulunduğu bilinmektedir.

Özgün duvarları kagir olarak yapılan Irgandı Köprüsü’nün dükkanlarının çatılarındaki ahşap konstrüksiyon, lök ile sıvanmış ve üstüne kurşun kaplanmıştır; ancak daha sonra 17. yy.'da, kurşunların düşmesinden sonra çatıya kiremit döşenmiştir.

Çeşitli kaynaklar, köprü çarşısının iki ucunun büyük demir kapılarla geceleri kapandığı belirtmektedir. 18. yy.'daki bir sel baskınında kısmen yıkılmış,1855 depreminde ise hasar görmüştür.1855'de yıkılan köprü üzerindeki çarşı, 19. yüzyılın ikinci yarısında her biri konutu çağrıştıran irili ufaklı ahşap dükkânların yan yana dizildiği üstü açık bir çarşı haline gelmiştir.Kurtuluş Savaşı sırasında, 1922'de, işgal kuvvetleri Bursa'yı terk ederken dinamitlenerek yıkılan Irgandı köprüsü; 1949'da dükkansız bir şekilde betonarme olarak onarılmıştır. Köprünün restorasyonu konusundaki girişimler 1988 yılında başlamış ve köprünün rekontsrüksiyonu, ikinci restitüsyon aşamasına uygun olarak 2004 yılında tamamlanmıştır.
Kaynakça: Bursa İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Köprünün hemen karşısında, ilginç bir ismi olan binayla karşılaştık; Gurabahane-i Laklakan (Düşkün Leylekler Evi)Gurabahane-i Laklakan Dünya Tarihinin ilk ve tek leylek hastanesidir. Osmanlı Devleti döneminde sakat leylekler ve göçmen kuşların tedavi ve bakımının yapıldığı bu hastane, barınma ve tedavi ihtiyaçlarını karşılamak üzere böyle bir hayır kurumu kurmuşlardır ki dünyada eşi ve benzeri yoktur.

Gurabahane-i Laklakan Hayvan Tedavi Merkezi, Osmangazi Belediyesi Tarafından Yeniden Faaliyete Geçirildi.

19. yüzyılda başta leylekler olmak üzere göçmen kuşların bakımlarının yapılması amacıyla kurulan, Türkiye’nin ilk hayvan hastanesi; Gurabahane-i Laklakan (Düşkün Leylekler Evi) binasının 2010 yılında restorasyon çalışmaları bitirilmiş ve hizmete açılmıştır.

"Pazartesi ve Perşembe günleri olmak üzere haftanın iki günü 10:00 ile 15:00 saatleri arası yalnız sahipsiz sokak hayvanlarına hizmet veren Gurabahane-i Laklakan Hayvan Tedavi Bölümü’nde, hekim ve teknikerlerden oluşan profesyonel bir ekip hazır bulunmaktadır. Aşı, enjeksiyon ve pansuman gibi basit işlemlerin yapıldığı birimde daha ciddi vakalarla karşılaşıldığın da ise hasta hayvan Osmangazi Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü’ne bağlı Sahipsiz Hayvanlar Doğal yaşam ve Tedavi Merkezi’ne sevk edilmektedir."Setbaşı'ndaki Kütüphanenin önünde, Kerem'le beraber "kitap okuyan kızla" hatıra fotoğrafıda çektirdik.


Baba ve Oğul, Bursa'nın sembollerinden biri olan Kılıç Kalkan Oyunu Derneği önünde

Efsane Ozan Yaşar Reyhani’nin Kabri BaşındaVe günün sonuna doğru, şuan Bursa’da yaşamakta olan, zamanında Erzurum’a ve Erzurumlulara birçok önemli hizmetler etmiş ve neredeyse tüm Erzurumluları tanıyan ve Efsane Ozan Yaşar Reyhani’ninde Damadı olan Feramuz Şahbaz Beyle buluşarak, Rahmetli Reyhani’nin  Değirmenönü Mezarlığındaki kabrini ziyaret ettik.Bu ziyaret esnasında Feramuz Bey, Aşık Reyhani ve Erzurum hakkında çok önemli bilgiler verdi. Kabir ziyaretinden sonra Gürsu’da bir mekanda oturup uzun uzun sohbet ettik. İnşallah ileriki günlerde Feramuz Beyle tekrar buluşup bu sohbetimizle ilgili çok daha detaylı haberler hazırlayacağız.   Yazı, fotoğraflar ve video: İsmail Hakkı Kavurmacı

Haberin Videosu 

640 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Her Ay Bir KİTAP

www.massiftasarim.com
E-Mas Reklam
Son Dakika Haberler
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar17.928618.0004
Euro18.235918.3090
sanalbasin.com üyesidir
Duyuru
Bursa Seyir Defterinde; Bursa hakkında makaleler, gezi ve tanıtım yazıları, etkinlik ve duyurular (sergi, konser, konferans, panel v.s) kültür sanat haberleri, fotoğraf albümleri, videolar, Bursa Medya Portalı (Bursa Gazete-Dergi manşetleri, linkleri) yer alacaktır. Bursa Seyir Defteri, Bursa hakkında sözü-çalışması olan herkese açıktır.