• https://www.facebook.com/bursaseyirdefteri/
  • https://twitter.com/bursed25

                                                               

Mahmut Celal Özmen

Hava Durumu
Videolar
Mahmut Celal Özmen
Sokak Fotoğrafçısı
Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim
HER AY BİR KİTAP

Adrenalin, hız, heyecan ve risk: Eşittir, Erdinç Sürücü!

Çekirge Devlet Hastanesi Acilinin, başarıyla görevlerini yapan Hekimlerinden, ekstrem sporlarına olan tutkunluğuyla da bilinen sıra dışı bir Hekim!

Erdinç Sürücü; merkezi bir konumda olması nedeniyle Şehrin her yanından ulaşımın en kolay olduğu, dolayısıyla kapısında 112 ambulanslarının kuyruk oluşturdukları ve tecrübeli Doktorları, Hemşireleri ve diğer çalışanlarının, başvuran herkese gösterdikleri özen ve ilgileri sebebiyle, acil bir hastalık durumunda vatandaşlarında en çok başvuruda bulundukları, Şehrin en yoğun Acil Servisi olan, Çekirge Devlet Hastanesi Acilinin, başarıyla görevlerini yapan Hekimlerinden, ekstrem sporlarına olan tutkunluğuyla bilinen Sıra Dışı bir Hekim!   


Çok yoğun bir efor gerektiren ve oldukça hareketli ve gergin anlarında yaşandığı bu ortamda çalışmaktan şikayetçi olmadığını hatta burada olmaktan haz duyduğunu söyleyen Dr. Erdinç Beyacilde, en kalabalık zamanlarda bile telaşa kapılmadan, hastalarının şikayetlerini sabırla dinleyip, muayenelerini sakince yapıp ve tedavilerini de en iyi bir şekilde uygulayarak, mesaisini tamamladıktan sonra motosikletine atlayıp hızlıca dağlara veya denizlere doğru yönelmektedir. 


Ünlü aksiyon filmi 'Hızlı ve Öfkeli’nin’ ismindeki, “Hızlı” ibaresibir adrenalin bağımlısı olan Erdinç Beyi anımsatmaktadır. Dolayısıyla bu filmden hareketle, filmin ismindeki “öfkeli” nitelendirmesini çıkararakDr. Erdinç Sürücü için şöyle bir tarifte bulunabiliriz, “Hızlı, Sabırlı ve Sakin!” Erdinç Bey, Ekstrem sporlarının; Yamaç paraşütü/ ParaglidingSnowboardMonoskiWakeboardKneeboard, Su kayağı, Paramotor ve Kar kayağı dallarında profesyonel bir sporcu kadar ustalaşmış ve deneyimlidir. Sanırım bir motosiklet tutkunu olduğunu söylememede hiç gerek yoktur! Ekstrem spor
; aksiyon sporu veya macera sporu olarak da adlandırılmaktadır ve kendi içinde birçok dala ayrılır. Diğer spor faaliyetlerine göre daha fazla riskleri ve zorlukları vardır. Çok yoğun fiziki efor harcatır ve tehlikelidir.  


Bazı dalları, hız, güç, direnç, yükseklik ve odaklanma gibi konularda özel yetenek gerektirir. Sporcular, daha katı fiziksel aktiviteleri gerçekleştirirler! Adrenalin salınımı ise, diğer spor dallarına göre daha yüksektir! Birçok kişi için cesaret (korkusuzluk) isteyen bazı Ekstrem spor dallarını sadece bunlarla ilgili son derece uzmanlaşmış kişiler yapabilirler. 


Dr. Erdinç Sürücü, Ekstrem sporun, en çok cesaret gerektiren çok tehlikeli ve riskli dallarından olan Yamaç paraşütünden (Paragliding) büyük zevk aldığını belirterek, oldukça yoğun ve yorucu geçen 24 saatlik acil servis nöbetinin yorgunluğunu ve stresini, gökyüzünde rüzgârın kollarında salınarak hatta bazen de “gökyüzünde uyuyarak” üzerinden atıp dinlendiğini söylemektedir!  


Erdinç Bey, yukarıda da belirttiğimiz gibi Yamaç paraşütü dışında Ekstrem sporunun birkaç farklı dallarıyla da oldukça aktif olarak ilgilenmektedir.   

Kısaca bunlarda bir göz atalım: 

Snowboard 

Her iki ayağın tek bir tahtaya bağlanması ve kar üzerinde kayarak ilerlenmesi esasına dayalı, yoğun efor sarf edilen, zevkli bir kış sporudur. 

Snowboard hakkında kısa bir araştırma yaptım ve işte hoşuma giden birkaç söz; 

Snowboard’u üç kelimeyle kısaca tarif etmek mümkün: Kaymak, düşmek ve eğlenmek! 

Kardaki özgürlüktür, dilediğini yapabilmektir, kaymanın farklı ve bin bir çeşit yoludur Snowboar00d!    

Monoski 

Özellikle sert pistlerde ve engebeli zeminlerde kaymak için, bir tek ama standart kayaklardan daha geniş tutulmuş kayak üzerine iki ayak sabitleştirilerek yapılan bir kış spordur.  

Wakeboard 

Wakeboard, su üzerinde bordlar ile yapılan bir spordur. Bu spor genellikle iki şekilde yapılır. Birincisi ve bunlardan en bilineni sürat motorlarına bağlanan bir ip ile su üzerinde dengede kalmak şeklindedir. İkincisi ise, son zamanlarda yapılan göletler ve bu göletlerin etrafına yapılan hareketli kablolar ile Cable parklar yaygınlaşmıştır. 

Kneeboard  

Diz sörfü olarak da bilinen bu spor, dizlerin katlanmış bir şekilde, kneeboard’un üzerindeki yuvalara yaslanması ile su üzerinde hareket etme prensibine dayanır. Hareketi sağlamak için sporcu, bir tekneye ya da mekanik bir sisteme bağlanmış olan kabloyu tutarak ilerler. 

Paramotor 

Motorlu yamaç paraşütü” veya Powered Paragliding (PPG) olarak da bilinir. “Paraşüt” ve “motor” kelimelerinin birleştirilmesinden türetilen bir kelimedir. Sırtta taşınan bir motor, büyük bir pervane ve yamaç paraşütü ile uçabilen hafif hava aracıdır. Uçuş irtifası tamamen pilotun kontrolünde olan paramotor, yerden 5 kilometre yüksekliğe kadar çıkabilir. 


Dr. Erdinç Bey, kış sporlarıyla ilgili faaliyetlerinin tamamını Uludağ’da, Yamaçla Paraşütle Atlamayı da Bursa’da; Dışkaya, Zeyniler, Fadıllı, Çalı, Kemalpaşa, EğerceKetendereÇatlakkaya, Kestel, Alaçam, Soğukpınar ve Uludağ’ın 2000 ve 2400 metrelik zirvelerinden yapmışBursa dışında da Ölüdeniz, Tekirdağ ve Eskişehir’de gerçekleştirmiştir.  

Bugüne kadar yaklaşık 1.000 civarında uçuş yapmıştır!  

Ve Videosu

2233 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Her Ay Bir KİTAP

www.massiftasarim.com
E-Mas Reklam
Son Dakika Haberler
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar17.929518.0013
Euro18.183018.2559
sanalbasin.com üyesidir
Duyuru
Bursa Seyir Defterinde; Bursa hakkında makaleler, gezi ve tanıtım yazıları, etkinlik ve duyurular (sergi, konser, konferans, panel v.s) kültür sanat haberleri, fotoğraf albümleri, videolar, Bursa Medya Portalı (Bursa Gazete-Dergi manşetleri, linkleri) yer alacaktır. Bursa Seyir Defteri, Bursa hakkında sözü-çalışması olan herkese açıktır.