• https://www.facebook.com/bursaseyirdefteri/
  • https://twitter.com/bursed25

                                                               

Mahmut Celal Özmen

Hava Durumu
Videolar
Mahmut Celal Özmen
Sokak Fotoğrafçısı
Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim
HER AY BİR KİTAP

Kumsaz’da Bir Gün

Bu gün, Gemlik Körfezi'nin en güzel sahil şeridi olan Kumsaz plajına uğradık. Çok güzel denmese de idare eder!


Bursa’nın merkezindeki çarpık şehirleşmeyle ilgili eleştirilerimizi defalarca yazmıştık. Ancak bununla ilgili bir suçlu bulmak da pek mümkün değil. Çünkü bu, kısa bir dönemde oluşmamıştır; hormonlu bir meyve gibi, Kentin anormal bir şekilde büyümesi ve çarpık bir görüntüye bürünmesi uzunca bir süreç içerisinde gerçekleşmiştir.

Bu çarpık şehirleşme sorunu maalesef sadece Bursa’nın merkeziyle ilgilide değil, aynı sıkıntı ilçelerinde de mevcuttur.Bir efsanede şöyle anlatılır;
Tanrı bir meleği, yeryüzüne güzellikleri dağıtması için görevlendirmiş. Kimi bölgeye masmavi deniz, kimine zümrüt yeşili ormanlar, kimine de verimli ovalar taksim etmesi için.
Melek tam Bursa’nın üzerindeyken torbası yırtılmış! Torbada bulunan bütün güzellikler bu Ulu Şehrin üzerine saçılmıştır!Hemen yanı başında masmavi deniz, en nadide zümrütlerin bile yanında sönük kalacağı yemyeşil ormanlar ve verimli ovalar, hepsi birden Bursa’ya bahşedilmiştir.Birde Somuncu Baba menkıbesini bilmeyen yoktur her halde. Kerameti ortaya çıkınca, bu Ulu Şehirden ayrılmak zorunda kalmış ve Dua Çınarına yaslanıp, şehrin selameti, yaşayanların huzuru, kazançların bereketli olması ve hep yem yeşil kalması için dua etmiştir! Ancak Ulu Bursa, kendisine bahşedilen bu güzellikleri korumakta zorlanmaktadır! Şehrin sorunu sadece çarpık şehirleşmeyle ilgili değil ki, doğal güzellikleri de gerektiği gibi korunamamakta ve yeterince değerlendirilememektedir.Lafı fazla uzattık, konumuz olan Kumsaz’a dönersek, ulaşımı oldukça kolaydır. Gemlik yolundan gidilebildiği gibi, Mudanya’dan da Kumsaz’a ulaşım mümkündür ve Kurşunlu’ya da oldukça yakındır.

Kumsaz’a belediye otobüsleri de çalışmaktadır. Merinos’un karşısında, Çarşamba pazarının alt tarafındaki, Gemlik otobüslerinin durağından harekât eden, 102 numaralı Kurşunlu otobüsleri Kumsaz’ada uğramaktadır. Otobüslerin harekât saatlerini, www.burulas.com.tr adresinden öğrenebilirsiniz.      


          
Plaj yakınında, otopark, piknik alanı, çay bahçeleri, alış veriş yapılabilecek büfeler ve diğer iş yerleri de bulunmaktadır. Ancak yeterince bakımlı olduğunu maalesef söyleyemeyeceğiz.  
640 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Her Ay Bir KİTAP

www.massiftasarim.com
E-Mas Reklam
Son Dakika Haberler
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar13.657113.7118
Euro15.399315.4610
sanalbasin.com üyesidir
Duyuru
Bursa Seyir Defterinde; Bursa hakkında makaleler, gezi ve tanıtım yazıları, etkinlik ve duyurular (sergi, konser, konferans, panel v.s) kültür sanat haberleri, fotoğraf albümleri, videolar, Bursa Medya Portalı (Bursa Gazete-Dergi manşetleri, linkleri) yer alacaktır. Bursa Seyir Defteri, Bursa hakkında sözü-çalışması olan herkese açıktır.