• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/bursaseyirdefteri/
  • https://twitter.com/bursed25

                                                               

Mahmut Celal Özmen

Hava Durumu
Videolar
Mahmut Celal Özmen
Sokak Fotoğrafçısı
Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim

İSMİ FETİH, FELSEFESİ BARIŞ “Panorama 1326 Bursa”

Fetih Müzesi’nin kubbe bölümünde yer alan resim, ziyaretçileri 6 Nisan 1326 yılının öğle saatlerine götürüyor.

Temeli 15 Eylül 2015’te atılan Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi, Kasım 2018 itibariyle hizmete girdi. Müzeyi her gün yüzlerce kişi ziyaret etmektedir. Bizde 06.11.2018 tarihinde, araştırmacı-yazar Mahmut Celal Özmen’le beraber bu muhteşem müzeyi ziyaret ettik.    

Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi’nin giriş katında sergilenen, Bursa’da meftun bulunan 6 Osmanlı Padişahının ve onların zamanındaki sosyal hayatı anlatan 16 adet büyük tabloyu hayranlıkla izleyerek ziyaretimize başladık. Giriş katında, 16 tablodan oluşan bu sergi alanının yanı sıra, oldukça geniş ve ilginç etkinlik – forum alanı, konferans ve izleme salonları, 4 bin kitap kapasiteli kütüphane, kafeterya ve hediyelik eşya alanları yer almaktadır.Daha sonra 42 metre açıklığındaki kubbe bölümüne çıktık ve zaman makinesine binmiş gibi biranda kendimizi zamanımızdan yüzlerce yıl öncelerinde bulduk!
Fetih Müzesi’nin kubbe bölümünde yer alan resim, ziyaretçileri 6 Nisan 1326 yılının öğle saatlerine götürüyor. Tam panoramik olmasından dolayı 12 saniyelik bir şaşkınlık yaşayan ziyaretçiler, tek tek incelikle çizilmiş 10 bin figürün arasında kayboluyor. Adeta canlı gibi görünen figürler izleyicilere Osmanlı’nın ilk döneminde yaşam tarzı, ordu ve halk hakkında detaylı ipuçları veriyor.

Panoramik resmi incelediğimizde, 692 yıl öncesinin Bursa’sına gidiyor ve farklı iki kültürün buluşmasına tanıklık ediyoruz. Bir tarafta doğuş aşamasındaki bir medeniyetin temsilcisi “İlk Osmanlılar”, diğer tarafta son günlerini yaşamakta olan Doğu Roma, yani Bizans. Arka planda, Uludağ ve dağın eteğinde Bursa şehri ve kalesi oldukça heybetli görünmektedir.Dünyanın en büyük tam panoramik müzesi olan “Panorama 1326 Bursa” İSMİ FETİH, FELSEFESİ BARIŞ

Panorama Bursa 1326 Fetih Müzesi, Osmanlı İmparatorluğu’nun Beylikten Cihan Devleti’ne giden yolculuğunu ve bu yolculuğun en önemli noktalarından biri olan Bursa’nın fethini 3 boyutlu olarak anlatıyor.

Bursa'nın 23 yıl süren kuşatma sonunda kan dökülmeden el değiştirdiği tarihi buluşma gününü tasvir eden panoramik resimde, şehirden ayrılarak İstanbul’a gitmeye çalışan Bizanslıların kale kapısından çıkışı tasvir ediliyor.  Ön planda, Türkmenlerin kadınıyla erkeğiyle şehri terk edenlere ikram görüntüleri yer alıyor. Panoramik resimde Oğuz Trükleri’nin yaşama gücü ve enerjileri anlatılıyor. Üç boyutlu alandaki tarihi harabe görselleri ise, Türkler Anadolu’ya gelmeden önce bu topraklarda yaşamış ve devrini doldurmuş medeniyetleri temsil ediyor.

İki farklı dünyanın tarih sahnesindeki kesişme anının tasvir edildiği Fetih Müzesi’nde bir medeniyetin vedaya hazırlanışı, diğer medeniyetin ise tarihe ‘merhaba’ deyişi ziyaretçilere tüm detaylarıyla anlatılıyor. Bizans ileri gelenleriyle görüşme ve Bizans Tekfuru’nun şehrin anahtarını Orhan Gazi’ye çadırında teslim edişinin resmedildiği panoramada ayrıca,  Aktimur Hisarı, Cilimboz Deresi, Nekropol ve Pınarbaşı suyu, Balabanbey Hisarı, Gökdere Irmağı ve Uludağ eteğinde Orhan Gazi’nin karargâhı ve askerleri dikkat çekiyor.
 “Fetih Tarihine Canlı Hafıza”PANORAMA 1326 BURSA Müzesinin Özellikleri

• Temeli 15 Eylül 2015’te atıldı. 
• İnşaat alanı: 4.500 m² / Kullanım alanı: 8.388 m² 
 Toplam Maliyet (Uygulama-Kamulaştırma ve Sanatsal Çalışmalar) 45.000.000 TL
• Panoramik müze, ana tema canlandırma salonu, sergi salonları, toplantı salonları, kafeterya ve idari bölümlerden oluşuyor. 
• Tarihi bölgeye ‘Doğu Kapısı’ olacak formda planlandı. 
• Ekolojik mimarlık anlayışının gerekliliklerini yerine getirdi. Enerji Verimliliği ilkesine göre Yeşil Bina formunda inşa edildi. 
• Panoramik müze 360 derece dairesel döngü içerisinde fetih gününü resmediyor. 
• Dünyanın tam panoramik en büyük müzesidir.
• Müze, Bursa’nın Beylikten Cihan Devletine uzanan yolculuğunu anlatıyor. 
• Müzede, Bursa’da meftun bulunan 6 Osmanlı Padişahının ve onların zamanındaki sosyal hayatı anlatan 16 adet tablo yer alıyor.
• Bilimsel bir belge niteliğinde olan müze, eğitime önemli katkı sağlayacak. 
• Yılda, 50 bini öğrenci olmak üzere 350 bin ziyaretçi hedefleniyor.
 “Panoroma 1326 Bursa” ile Bursa’nın turizm potansiyeli de artacak.
• Bursa’nın tarihi değerini arttıracak projemiz yerli ve yabancı tüm ziyaretçilerimize Osmanlı’nın Kuruluş felsefesini anlatacak.

Haber: İsmail Hakkı Kavurmacı 
2009 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Her Ay Bir KİTAP

www.massiftasarim.com
E-Mas Reklam
Son Dakika Haberler
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar8.31708.3504
Euro9.88379.9233
sanalbasin.com üyesidir
Duyuru
Bursa Seyir Defterinde; Bursa hakkında makaleler, gezi ve tanıtım yazıları, etkinlik ve duyurular (sergi, konser, konferans, panel v.s) kültür sanat haberleri, fotoğraf albümleri, videolar, Bursa Medya Portalı (Bursa Gazete-Dergi manşetleri, linkleri) yer alacaktır. Bursa Seyir Defteri, Bursa hakkında sözü-çalışması olan herkese açıktır.