• https://www.facebook.com/bursaseyirdefteri/
  • https://twitter.com/bursed25

                                                               

Mahmut Celal Özmen

Hava Durumu
Videolar
Mahmut Celal Özmen
Sokak Fotoğrafçısı
Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim
HER AY BİR KİTAP

Mudanya’da Bir Gün 3. Bölüm

Mudanya akşamları, Güzelyalı ve Mudanya Belediye Başkanı


Montanie Hotel’den çıkıp Mudanya sahilinin aşağılarına doğru indim. Bu civarlarda henüz düzenlemeler yapılmamıştı. Rüzgârlı bir hava olduğundan sahilde uçurtma keyfi çıkaran babalar ve oğullar vardı.Burada kumsala uzanmış bir vatandaş ilgiyle çevresine bakındığı gibi kendiside oldukça ilgi çekmekteydi!Lunapark ve çay bahçeleri, balıkçı lokantaları olan bu kesimde de bir süre gezinip, yine fotoğraflar çektim. Ardından en uçtaki kayalıklarda oturup Mudanya’nın coşkun dalgalarını izleyip dinlerken martıları da seyreyleyip fotoğrafladım. Buradan Mudanya’nın ve meşhur Montania Hotelin de resimlerini çektim.Akşamüzeri, arkadaşım Mehmet Bey aradı. Mudanya’da olduğumu söyleyince “bekle geliyorum, bende denizi özlemiştim,” deyip, Bursa’dan çıkıp geldi. Onunla tekrar Marinaya çıkıp çay içtik.Poyraz etkisini artırmıştı. Marinadan yukarıda, oldukça ilginç, orijinal özelliklerinin yanı sıra fiyat yönünden de ekonomik olan bir kafeye gidip ısınıp bir sürede oturduk. Burada çalışan genç bir arkadaşla, Emir Can’la, tanıştık. Hafta sonları ve Çarşamba günleri, akşam canlı müzikte olan Gaga Marina Kafe, iki katlı çok hoş bir mekân. Fiyat yönünden ekonomik olduğunu yukarıda da belirtmiştik. Balkonundan, hava kararmışta olsa, Mudanya denizini, marinayı seyreylek oldukça keyif verciydi.

Sonra da Bursa’ya döndük.
Mudanya ziyaretinin, derler ya, “tadı damağımda kalmıştı!”

Ertesi günde, öğlenden sonra Mahmut Celal Özmen Bey aradı. Bir iş için Güzelyalı’ya gitmiş, gelebilir misin dedi. Hemen çıkıp gittim. Ancak zaman darlığından fazla gezip tozma imkânımız olmadı. Fakat burada çok değerli dostları ziyaret etmenin mutluluğunu yaşadım.Emekli, Bursa Defterdar yardımcısı Recep Elmas Beyi ziyaret ettik. Çay ikram edip, Güzelyalı hakkında bilgiler verdi. Kendileriyle buluşup, hoş sohbetlerini dinlemek çok güzeldi.Sonra sahil bahçesinde, Yıllardır görüşemediğimiz çok değerli Hulusi Ağabeyi ve Osman Beyle buluştuk. Onlarla beraber gelen Münip Keleş Beyle de tanıştık ve dalgaların sesiyle kulaklarımız, masmavi deniz manzarasıyla da gözlerimiz şenlenirken,  çay içip, hoş sohbetler ederek hasret giderdik.Daha sonra meydanlık bir alanda kendi ürettiği hediyelik süs eşyelerının satışını yapan Hamdi Algurkaplan Beyle tanıştık. Çok cici çok güzel şeyler yapmış bunları inceleyip fotoğraf çekerken birde baktım yanıbaşımızda Mudanya Belediye Başkanı Sayın Hayri Türkyılmaz! Çok büyük bir sürpriz oldu.Bu zamanda başkanlarla görüşebilmek ne demek, makamında görüşmek için defalarca randevu talebinde bulunacaksın ki kabul görmeside çok zor. Çarşıda, pazarda rastlamak pek mümkün değilde herhangi bir ortamda rastladığını düşün çevresindeki korumalardan ulaşmak mümkün mü?Önce Hayri Başkana, sonra da çevreye bakındım, korumalar nerede acep diye! Koruma filan yok, Hayri Başkan sıradan bir vatandaş gibi yalnız başına dolaşıp, ilçe sakinleriyle sohbet etmekteydi. Ayaküstü bende sohbet edebildim, tabi ki bu arada birkaç fotoğraf çekmeyide ihmal etmedim. Fakat böyle ayaküstü sohbet beni kesmez, randevu talebinde bulundum; “kapım herkese açık, her zaman beklerim” dedi. İnşallah en kısa zamanda ziyaret edip, taa 90’larda Mudanya’yı ziyaret ettiğimde kaleme aldığım bir şiirimi kendilerine taktim edeceğim.

Mudanya'da

Mudanya'da deniz

Canlımı canlı

Biraz hırçın biraz nazlı

Afacan mı afacan

Gün döndü mü tepe aşağı

Bir rüzgâr eser denizden

Ne derler ona bilmem ki

Meltem mi poyraz mı

Karayel mi

 

Dalgalar kopar coşar

Öyle adam boyu yükselmez

Köpük köpük dalgalar

Onlar dalgamı köpük mü

Yoksa martılar mı

Ucundan tutup ta kaldıran

Mavi denizi

 

Akşama doğru hızlarını alamaz da

Fışkırırlar sahildeki bahçede

Uçtaki masalarda oturan beylere bayanlara

Ufacık şakalarla

 

Sahil boyu yürürken

Ya da o çay bahçelerinden

Birinde otururken

Bir yanımda veya hemen arkamda

Bir can

Soluklarını hissederim

Denizin

Şiir: İsmail Hakkı Kavurmacı (1990'larda)

15-16 Nisan 2018 İsmail Hakkı Kavurmacı

1191 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Her Ay Bir KİTAP

www.massiftasarim.com
E-Mas Reklam
Son Dakika Haberler
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar13.657113.7118
Euro15.399315.4610
sanalbasin.com üyesidir
Duyuru
Bursa Seyir Defterinde; Bursa hakkında makaleler, gezi ve tanıtım yazıları, etkinlik ve duyurular (sergi, konser, konferans, panel v.s) kültür sanat haberleri, fotoğraf albümleri, videolar, Bursa Medya Portalı (Bursa Gazete-Dergi manşetleri, linkleri) yer alacaktır. Bursa Seyir Defteri, Bursa hakkında sözü-çalışması olan herkese açıktır.