• https://www.facebook.com/bursaseyirdefteri/
  • https://twitter.com/bursed25

                                                               

Mahmut Celal Özmen

Hava Durumu
Videolar
Mahmut Celal Özmen
Sokak Fotoğrafçısı
Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim
HER AY BİR KİTAP

Mudanya'da Bir Gün 1. ve 2. Bölümler

Mudanya İstasyon Binasının hemen alt tarafında tarihi bir yapı dikkatimi çekti! Şuanda ödüllü bir otel olduğunu öğrendiğim bu yapı, 1849 yılında Fransızlar tarafından gümrük binası olarak inşa edilmişEvliya Çelebi, yüzyıllar öncesinde Mudanya’yı tanımlarken “Halkı Rum’dur. Su ve havasının letafetinden Rum güzelleri çoktur” ifadelerini kullanır. Doğal güzelliğinin yanı sıra yüzyıllar boyu aldığı göçler sonucu birbirinden farklı kültürlerle renklenen Mudanya, tarihteki ihtişamının her detayını hissettiren uygarlıkların izlerini taşıyorBugüne dek varlığını sürdüren mimarisiyle asırlar deviren bu yapılar, bugün Mudanya’nın tarih ve turizm kimliğini oluşturuyor. Mudanya’nın her mahallesinde nice anılar biriktiren tarihi yapılar, ziyaretçilerini zaman tünelinden geçiriyor. Tarih boyunca farklı dinlerde ve kültürlerde yaşayan insanlara ev sahipliği yapan Barışın ve Kardeşliğin Başkenti Mudanya, günümüzde de kültürlerin buluşma noktalarından birisidir.Uçsuz bucaksız mavisi, yemyeşil zeytin bahçeleri, tarihi konakları, tatlı bir huzur estiren poyrazı, sakin ve telaşsız haliyle, tüm kültürlerin bir arada ve kardeşçe yaşadığı Mudanya’yı bir Pazar günü sabah erkenden ziyarete gittim.


Mudanya sahil bandı, uzun süren inşaat çalışmalarından sonra hizmete açılmıştı.Yakın bir zamanda Kocaeli’nden Bursa’ya taşınıp, Mudanya’ya yerleşen; coşkulu, yakışıklı, gencecik arkadaşımız, kardeşimiz Vural Bozkurt’un davetiyle gittiğim Mudanya’da dolu dolu bir gün geçirdim.  Mudanya gezimize Yıldız Tepe’den başladık. Çok özlediğim denizi önce tepeden seyreyledim, sonra balıkçı marinasındaki kayalıklara inip epeyce hasret giderdik denizle.Sonra yeni açılan meşhur sahil bandı yürüyüşü.. 

Sahil bandıyla ilgili görüşlerimi aktarmaya geçmeden, marinadan sonra tel örgülerle kapatılan askeri alanla! ilgili kısacık eleştiri-önerilerimi paylaşmak istiyorum.Dediğim gibi marinadan itibaren neredeyse Mütareke Binasına kadar sahil tel örgülerle kapalı bir vaziyette! Tel örgülerin üzerinde de askeri alan olduğuyla ilgili tabelalar bulunmakta. Bu alanda kazlar, tavuklar rahat rahat gezinirken maalesef sivil halka kapalı!

Lafı uzatmayalım, bu alanın bir bölümü sahil güvenliğe diğer bölümü de jandarmaya ait dinlenme ortamı. Buraya ancak askeri personeller ve yakınları girebiliyorlar. Silahlı Kuvvetlerimize saygımı-sevgimi tartışma konusu bile yapmam. Vatanımızın teminatı, Milletimizin gözbebeğidir askerlerimiz. Fakat sonuçta burası bir eğlenme-dinlenme ortamı, İlçenin ortasında sahilin genişçe bir bölümünün tel örgülerle kapatılması hem görsellik yönünden şık olmadığı gibi hem de, buradaki tesislerden ve denizden vatandaşı mahrum etmek bana göre doğru bir durum değildir!Askeri alanla Mütareke Binası arasındaki nostaljik mahalleden geçtim. Birbirinden hoş konaklar- yapılar, bunlar Mudanya’yı sıradan bir sahil ilçesi olmaktan çıkarıp artı değer katan güzelliklerdir.. Kıymetleri bilinip daha fazla özen ve önem gösterilmesi gerektiğine inanıyorum.Gelelim meşhur sahil bandına; iyide olmuş, kötüde olmuş diyemeyeceğim. Derler ya zevkler ve renkler tartışılmaz, belki burayı çok beğenenlerde vardır ancak bana göre çok betonarme. Yaz sıcaklarında, gündüz bu sahil bandında gezinmek hiç de hoş olmayacaktır! Derler ya, “yer bakır gök bakır” misali. Gemlik Sahili gibi, gündüz beton zemin ayna gibi güneşin etkisini daha da artırmaktadır.

Acaba bu alanın daha geniş bir kısmı çimlerle döşenseydi daha güzel olmaz mıydı?  

Çok hoş müzikler eşliğinde Mudanya gezimizden görüntüleri videodan izleyebilirsiniz. ÇOK ÖZEL VİDEOLAR İÇİN LÜTFEN YOUTUBE KANALIMIZIDA ZİYARET EDİP, LÜTFEN ABONE OLUNUZ. 

Yeryüzü Hikayecisi
Mudanya'da Bir Gün 2. Bölüm 

İsmail Hakkı Kavurmacı, Nisan 2018

“Mudanya’da Bir Gün” yazı dizimizin birinci bölümünde,
bir Pazar sabahı erkenden Mudanya’ya gittiğimizi ve gezimize Yıldız Tepe’den başlayıp, denizi ve Mudanya’yı seyrin ardından, balıkçı marinasında çay molası ve kayalıklarda denizle hasbi halden sonra uzunca bir inşaat sürecinin ardından açılışı yapılan meşhur sahil bandını gezinip, kısaca gözlemlerimi paylaşmıştım.

Sahil bandının sonunda BUDO iskelesine ulaştım. İskelenin yan tarafında insanların oluşturduğu bir kuyruk dikkatimi çekti. Lokma dağıtımı yapılıyordu. Burada da video ve fotoğraf çekimleri yaptıktan sonra, lokma ikramının kim tarafından yapıldığını sordum. Hemen BUDO iskelesinin karşısındaki İskele Çay Bahçesi sahiplerinin hayratı olduğunu söylediler.Çay bahçesine gittim, buranın sahibi olan Erdal Beyle tanıştım. Kayınpederinin ölüm yıldönümü olması münasebetiyle ve Şehitlerimiz için bu hayır faaliyetinde bulunduklarını söyledi.Marinadan inerken Mütareke binasına da uğramıştım, Bina önündeki meydan Mudanya Belediyesi tarafından yeniden düzenlenmekteydi. Yoğun bir inşaat faaliyeti olduğundan burada fazla takılmadım.

Bir ara kahvehanelerin bulunduğu eski halede uğradım. Buradaki bir kahvehanede çay içerken yan masalarda oturanlara ve kahvehane işletmecisine, sahil bandıyla ilgili görüşlerini sordum; iyi olan diyende var iyi olmamış diyenlerde..Buraya giderken Mudanya’nın en eski tarihi camisi olan Eski Camiye de uğradım. Bu arada balıkçıların önündeki kedileri ve balıkçı tezgâhlarında hiç görmediğim bir balığı da fotoğrafladım!Mudanya İstasyon BinasıSonra eski Mudanya İstasyon Binasının bulunduğu, şuan BURFAŞ tarafından işletilen tesise uğradım. Niyetim çay içip dinlenirken, internete bağlanıp birkaç resim paylaşmaktı fakat Notebookun şarjı olmadığından, bahçede yakınında priz olan bir masa sordum görevlilere. Maalesef bahçede priz bulunmamaktaymış ayrıca şuan çay ocaklarında bile olan wifi internet bağlantısı da yokmuş, böylesine bir tesiste!Şuan birçok çay bahçesi, kafe, restoran gibi işletmelerin birçoğunda her masada üçlü piriz bulunmakta. İnsanlar telefonlarını, bilgisayarlarını şarja takıyorlar, artık bu en doğal bir ihtiyaç haline gelmiştir. BURFAŞ’ın hiçbir tesissinde bu hizmete rastlamadım!Ancak bina ve bahçesi çok hoştu, bahçede bulunan nostaljik trende ayrı bir güzellik katmaktaydı tesise. 

BURFAŞ’ın MUDANYA SOSYAL TESİSİ internet sitesinden, bu Tarihi Bina hakkındaki şu bilgiler yer almaktadır:

 “1870 yılında Bursa ile Mudanya arasında inşa edilen 42 km’lik Bursa-Mudanya demir yolu, uzun  yıllar Bursa’nın ham ipek ipliğini dünyaya ulaştıran önemli bir ulaşım hattı idi. Bu hat sayesinde Bursa ipeği dünyaca üne kavuşmuş oldu.  Demiryolu işletme binası; 1953’te demir yolunun kapatılmasından sonra, 2005’e kadar kaymakamlık lojmanı ve Akşam Kız Sanat Okulu olarak kullanıldı.


 
2009 yılında Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilerek Burfaş işletmeciliğinde sosyal tesis haline getirilen yapı, Mudanya İskele Meydanı üzerindedir.”

Mudanya Garı (Montania Special Class Hotel)Mudanya İstasyon Binasının hemen alt tarafında tarihi bir yapı dikkatimi çekti!  Şuanda ödüllü bir otel olduğunu öğrendiğim bu yapı, 1849 yılında Fransızlar tarafından gümrük binası olarak inşa edilmiş, Mudanya sahil şeridinde, denize nazır uzunca bir bina olan bu yapı daha sonraları Mudanya Garı olarak kullanılmış. Bu otelin internet sitesinden de bina ve Mudanya treni hakkında bazı bilgiler edindim.

1922 yılında, Amerikalı yazar Ernest Hemi̇ngway’i̇n “toz toprak içinde, ikinci sınıf bir kıyı kasabası” diye tanımladığı, günümüzün sakin ve güzel sahil beldesi̇ Mudanya’daki“dar tren hattı”, 48 yıl hizmet verebilmiş. Mudanya-Bursa demiryolunun tek yönlü olması ve diğer hatlara bağlanamaması bu hattaki trenin sonunu hazırlamış. Tren kaldırılıp hat söküldükten sonra gar binası, kimi̇ zaman depo kimi̇ zaman da antrepo olarak kullanılmış ve ardından uzunca bir sürede boş kalmıştır!

Maalesef tarihi̇ bina bu dönemde yıpranmış, tahrip olmuş ve büyük zarar görmüştür!

1989 yılına gelindiğinde, yok olmaya yüz tutmuş, harabe halindeki gar binasının tekrar yaşama döndürülmesine karar verilmiş ve derhal bir restorasyon projesi̇ başlatılmıştır.

Yatırımcı, Sümbül Turizm A.Ş. Fahri Esgi̇n, Yüksek Mimar Mehmet Alper ve Yüksek Mimar Mehmet Nursel projeyi̇ üstlenmişler. Mudanya Belediyesi’nden kiralanan bina; üç buçuk yıl gibi bir süre zarfında, çok titiz bir çalışma ile bugünkü haline kavuşturulmuştur.

Restorasyon sırasında yapının özgün ki̇mli̇ği̇ni̇n korunmasına, tarihi̇ özelli̇kleri̇ni̇n su yüzüne çıkarılmasına özen gösteri̇lmi̇ş. 163 yıllık Tarihi̇ Mudanya Gar Binası, bugün Montania Special Class Hotel olarak misafirlerini ağırlamaktadır.”


Montania Hotele karşıdan baktım

Montania Hoteli’de ziyaret edip fotoğraflar çektim. Odalara çıkmadım. Vagon kabinleri şeklinde düzenlenmiş büyükçe restoranını ve denize sıfır bahçesinde çekimler yaptım.Mudanya Montania Hotel Ne Ödülü Almış
“World Boutique Hotel Awards’ın Londra’da düzenlediği etkinlikte, Ortadoğu’nun  en iyi butik otelleri  ödüllerini aldı.  Mudanya ilçesinin turizm sektöründe hizmet veren ve  Mudanya  Montania Special Class Otel, "Orta Doğu'nun En İyi Klasik Butik Oteli" seçildi. Montania Hotel adına ödülü alan Akın Esgin, "Böylesine önemli ve büyük bir ödülü Bursa'ya getirmenin mutluluğunu  yaşadıklarını söyledi.”
İstasyon Binası, Nostaljik Tren ve bu Gar Binasını görünce Mudanya tren macerasını merak edip araştırdım. Toparladığım bilgileri ve fotoğrafları yazımın sonunda paylaşacağım.


Fonda hoş bir müzik eşliğinde Fotoğrafların Detayı
(2 Dakikalık Video)1. BÖLÜM İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ

DEVAM EDECEK
İsmail Hakkı Kavurmacı, Nisan 2018

1745 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Her Ay Bir KİTAP

www.massiftasarim.com
E-Mas Reklam
Son Dakika Haberler
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar13.657113.7118
Euro15.399315.4610
sanalbasin.com üyesidir
Duyuru
Bursa Seyir Defterinde; Bursa hakkında makaleler, gezi ve tanıtım yazıları, etkinlik ve duyurular (sergi, konser, konferans, panel v.s) kültür sanat haberleri, fotoğraf albümleri, videolar, Bursa Medya Portalı (Bursa Gazete-Dergi manşetleri, linkleri) yer alacaktır. Bursa Seyir Defteri, Bursa hakkında sözü-çalışması olan herkese açıktır.